PARTNER PORTALU
  • BGK

Autokary wożące dzieci coraz lepsze

  • PAP    4 marca 2012 - 10:07
Autokary wożące dzieci coraz lepsze

Autokary, którymi dzieci jechały w tym roku na ferie zimowe, były w lepszym stanie technicznym niż autobusy na regularnych liniach – wynika z kontroli inspektorów transportu drogowego.
W czasie ferii skontrolowano ponad 950 autokarów. Jak wynika z podsumowania tegorocznych działań, przeprowadzonych przez Inspekcję Transportu Drogowego, podczas 950 kontroli autokarów przewożących dzieci w czasie tegorocznych ferii zimowych inspektorzy ukarali mandatami 130 kierowców. Zatrzymano 55 dowodów rejestracyjnych pojazdów, z tego w 14 przypadkach pojazdy nie zostały dopuszczone do dalszej jazdy. „Na szczęście nie zatrzymano żadnego kierowcy będącego po spożyciu alkoholu” – powiedział rzecznik Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego Alvin Gajadhur.

Wyniki tegorocznych kontroli są zbliżone do zeszłorocznych. W czasie ubiegłorocznych ferii inspektorzy transportu drogowego skontrolowali na terenie całego kraju około tysiąca autokarów przewożących dzieci, a mandatami ukarali 98 kierowców. Zatrzymano wówczas 57 dowodów rejestracyjnych pojazdów, z tego w 15 przypadkach pojazdy nie zostały dopuszczone do dalszej jazdy. Również w zeszłym roku nie zatrzymano żadnego kierowcy będącego po spożyciu alkoholu.

„W porównaniu z feriami w 2011 r., w czasie tegorocznych ferii nieco wzrosła liczba nałożonych na kierowców mandatów, zaś liczba zatrzymanych dowodów rejestracyjnych utrzymała się na podobnym poziomie. Porównując liczbę zatrzymanych dowodów rejestracyjnych podczas kontroli autokarów turystycznych i jeżdżących na liniach regularnych można stwierdzić, że w przypadku kontroli autokarów przewożących dzieci na ferie zatrzymujemy średnio o około 3 proc. dowodów rejestracyjnych mniej” – poinformował rzecznik.

Jako przykład podał sytuację, jaka miała miejsce pod koniec lutego w miejscowości Łosino w województwie pomorskim. „Inspektorzy zatrzymali do kontroli drogowej autobus, którym wykonywany był przewóz osób na linii regularnej Kępice – Słupsk. Podczas rutynowej kontroli stwierdzono, że w autobusie znajduje się zbyt duża liczba pasażerów. Autobus był zatłoczony do granic możliwości, niektórzy pasażerowie stali nawet na stopniach pojazdu. Zgodnie z wpisem w dowodzie rejestracyjnym dopuszczalna liczba przewożonych osób w kontrolowanym autobusie mogła wynieść 53 osoby, a było ich 76. Kierującego autobusem ukarano mandatem karnym w wysokości 500 zł. Inspektorzy nakazali również opuszczenie pojazdu 23 osobom” – powiedział Gajadhur.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • Jubilat, 2012-03-04 21:14:14

    Tak,autokary mają być coraz lepsze a wy będziecie sobie jeżdzić jak chcecie! To jest okropna obłuda,czyż nie?
  • Kavior, 2012-03-04 20:12:24

    autokary powinny byc coraz lepsze i zapewne tak bedzie