PARTNER PORTALU
  • BGK

Badania uczniów pod kątem gruźlicy

  • PAP    11 grudnia 2012 - 11:10
Badania uczniów pod kątem gruźlicy

28 osób zostanie przebadanych w Poradni Gruźlicy i Chorób Płuc szpitala w Oleśnie – zadecydował oleski sanepid. To młodzież dwóch klas, która miała kontakt z 16-latką, u której wykryto gruźlicę.
Jak powiedziała dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Oleśnie Jolanta Bala, zaplanowane badania 28 osób zaczną się w piątek. „Młodzież ma się zgłaszać do poradni z opiekunami lub rodzicami. Po podaniu próby w piątek, około wtorku mogą być znane jej wyniki" - poinformowała Bala.

„Będziemy monitorować, by cała ta grupa zgłosiła się do poradni" - dodała. Decyzja o badaniu zapadła w porozumieniu z oleskim szpitalem. Badaniami objętych będzie 26 uczniów dwóch klas Zespołu Szkół w Gorzowie Śląskim, gdzie uczy się 16-latka: klasy technikum budownictwa i technikum usług fryzjerskich oraz dwójka bliskich znajomych chorej - podkreśliła Bala.

„16-latka jest uczennicą klasy fryzjerskiej, ale przebadamy dwie klasy, ponieważ część teoretycznych zajęć uczniowie tych klas mieli wspólnie" - wyjaśniła Bala.

Dyrektor oleskiego sanepidu dodała, że poinformowano też pozostałych uczniów, by w razie niepokojących objawów - przedłużającego się kaszlu z odksztuszaniem, osłabienia, stanów podgorączkowych czy bólu w klatce piersiowej - zgłaszali się do lekarza pierwszego kontaktu i informowali o tym. Sanepid w Oleśnie wysłał też pismo informacyjne do wszystkich lekarzy POZ o prowadzonych badaniach i przypadku zachorowania, by wzmóc czujność.

Jak przypomniała Bala, z prątkami gruźlicy można się zetknąć w każdej chwili, bo są w otoczeniu. Zakażenie następuje drogą kropelkową. „Dlatego uczulamy, by kaszląc czy kichając, zasłaniać usta i w razie czego nie przenosić choroby. Nie wszyscy, którzy mieli styczność z prątkami muszą zachorować. Szczególnie narażeni są ci, którzy biorą dużo leków, kobiety w ciąży, osoby w podeszłym wieku lub małe dzieci" - wyliczyła.

Dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Oleśnie przypomniała, że gruźlicę u 16-letniej mieszkanki Gorzowa Śl. wykryto w połowie listopada. Stan dziewczyny, która jest leczona w Samodzielnym Publicznym Zespole Szpitali Pulmonologiczno-Reumatologicznych z siedzibą w Kup, jest dobry. Jej najbliższa rodzina po wykryciu choroby u nastolatki, leczonej wcześniej przez jakiś czas na przeziębienie, została już poddana kuracji antybiotykowej.

Zastępca dyrektora ds. lecznictwa Samodzielnego Publicznego Zespołu Szpitali Pulmonologiczno-Reumatologicznych z siedzibą w Kup Andrzej Bunio poinformował, że obecnie w placówce leczonych jest na gruźlicę ok. 20 osób z woj. opolskiego i m.in. wielkopolskiego. Bunio zaznaczył, że większość z leczonych jest w wieku 40 i więcej lat. „Młodzi pacjenci to rzadkość" - powiedział.

Dodał, że leczenie gruźlicy jest długotrwałe. „Przeciętny pobyt w szpitalu trwa ok. 90 dni, a potem pacjent musi być pod regularną opieką poradni i jest leczony ambulatoryjnie" - zaznaczył Bunio.

Jak poinformowała specjalista ds. kontaktów z mediami Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Opolu Małgorzata Gudełajtis, w 2012 r. w woj. opolskim zarejestrowano 105 przypadków podejrzeń zachorowań na gruźlicę. Badania bakteriologiczne potwierdziły 67 przypadków zachorowań. W 2011 r. na gruźlicę w regionie zachorowały 164 osoby, w tym 120 mężczyzn.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.