Bajki o Karpackiej Troi

Najmłodsi goście skansenu archeologicznego Karpacka Troja w Trzcinicy k. Jasła (Podkarpackie) od września będą mogli słuchać bajek o przeszłości tego grodu.
Skansen jest oddziałem krośnieńskiego muzeum.

„Kolekcja bajek liczy osiem krótkich opowiadań powiązanych ze sobą osobą głównego bohatera, chłopca o imieniu Maciuś, który przenosi się w czasie i odkrywa kolejne tajemnice grodu w Trzcinicy. Ich autorem jest Michał Malinowski” – – poinformował dyrektor Muzeum Podkarpackiego w Krośnie, Jan Gancarski.

Pomysł nagrania i udostępnienia bajek, które opowiadałyby o historii Karpackiej Troi narodził się kilka miesięcy temu.

„Projekt zakłada nie tylko powstanie kolekcji kilku krótkich opowiadań, których język i fabuła dostosowane jest do wieku słuchaczy, ale także udostępnienie ich w formie bajkowych telefonów, czyli stylizowanych aparatów telefonicznych, w których mali turyści odsłuchiwać będą kolejne opowieści” – dodaje dyrektor muzeum.

Aparaty telefoniczne zainstalowane zostaną w Salce Małego Odkrywcy, która w chwili obecnej jest ostatecznie przygotowywana do przyjęcia pierwszych gości.

W Trzcinicy w latach 2000-1650 p.n.e. mieszkała ludność grupy pleszowskiej kultury mierzanowickiej, pozostającej pod silnymi wpływami zakarpackimi. Potem między 1650 a 1350 rokiem p.n.e. żyła tam ludność zakarpacka kultury Otomani-Fuzesabony o bardzo wysokim poziomie cywilizacyjnym.

Natomiast między VIII a XI stuleciem w Trzcinicy znajdował się centralny gród jednego z plemion zamieszkujących w tamtym czasie Małopolskę. Najprawdopodobniej został zniszczony w wyniku pożaru u schyłku panowania Mieszka II.

Skansen otwarto pod koniec czerwca tego roku. Odwiedziło go już ponad 20 tys. osób.
Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE