PARTNER PORTALU
  • BGK

Bałtów polską stolicą questingu

  • PAP    2 grudnia 2010 - 09:22
Bałtów polską stolicą questingu

20 questów, czyli szlaków z zagadkami, utworzą mieszkańcy Bałtowa (Świętokrzyskie) w ramach projektu "Bałtów polską stolicą questingu".
Questing polega na tworzeniu w terenie nieoznakowanych szlaków, po których turysta wędruje z mapą, odgadując wierszowane łamigłówki. W Świętokrzyskiem questy przygotuje młodzież zrzeszona w Klubie "Bałtek" i właściciele gospodarstw agroturystycznych.

Uczestnicy projektu uczestniczą w cyklu warsztatów na temat questingu. Przez najbliższych kilka miesięcy będą szukać ciekawych miejsc, rozmawiać z ludźmi, słuchać legend i opowieści. Następnym krokiem będzie tworzenie zagadek i map, dzięki którym turyści będą mogli samodzielnie poznawać okolice. Dziesięć najciekawszych questów zostanie wydanych w formie książki.

Zdaniem Jarosława Kuby - prezesa Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Gminy Bałtów "Bałt" - które realizuje projekt, dzięki questom bałtowskie gospodarstwa agroturystyczne będą mogły zaproponować turyście własne atrakcje. Według niego, nikt jeszcze w Polsce na taką skalę questów nie robił, więc nieszablonowe bałtowskie atrakcje mogą stać się dla innych wzorem, jak przyciągnąć turystów.

Kuba uważa, że urozmaicony teren Szwajcarii Bałtowskiej znakomicie nadaje się do tworzenia ścieżek tematycznych wokół tropów dinozaurów, jaskiń, ciekawej roślinności czy zabytków. Turysta korzystający z tej formy spędzania czasu dostaje mapkę i opis questu (z ang. poszukiwanie), czyli napisane prozą lub wierszem zadanie do zrealizowania. Wędruje zgodnie z instrukcjami rozwiązując zagadki i łamigłówki. Tym sposobem dociera do miejsc, do których chce go zaprowadzić organizator. Na końcu odkrywa skarb - przeważnie skrzyneczkę z pieczątką, poświadczającą, że rozwiązał quest.

Questing wymyślił kilkanaście lat temu Amerykanin Steve Glazer. Ta forma turystyki ma na celu rozwijanie poczucia tożsamości z danym regionem, upowszechnianie wyjątkowych miejsc wyróżniających się krajobrazem, przyrodą czy dziedzictwem kulturowym.

Projekt "Bałtów polską stolicą questingu" jest współfinansowany ze środków Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2009-2013. Bałtów od kilku lat jest jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc województwa świętokrzyskiego. Jego największą atrakcją jest JuraPark z naturalnej wielkości figurami dinozaurów. Turystów przyciąga także spływ tratwami rzeką Kamienną, stok narciarski, zwierzyniec, ośrodek jazdy konnej.

Czytaj też:

Hrubieszów: miliony dotacji na promocję

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.