PARTNER PORTALU
  • BGK

Bałtyk, sztorm w Trójmieście: Molo w Sopocie niszczą wysokie fale (wideo)

  • MN    5 października 2016 - 09:09
Bałtyk, sztorm w Trójmieście: Molo w Sopocie niszczą wysokie fale (wideo)
Fale atakują molo w Sopocie. (fot. youtube.com)

• Sztorm w Trójmieście wymusił wprowadzenie najwyższego stopnia zagrożenia meteorologicznego.
• Silny wiatr na Bałtyku osiąga 10 w skali Beauforta. Urząd morski ogłosił pogotowie przeciwsztormowe.
• Wichura i wysokie fale już zniszczyły część molo w Sopocie. Możliwe, że obiekt zostanie zamknięty.
• Synoptycy przewidują, że w środę (5 października) wiatr nad morzem w porywach osiągnie nawet 100 km na godzinę.
Od wtorku (4 października), na całym Pomorzu wieją silne wiatry. Taka pogoda może się utrzymywać przez kilka następnych dni. W niektórych miejscach wiatr spowodował zniszczenia. Dolny taras molo w Sopocie został zniszczony przez silne fale. Dolne pomosty zostały już zamknięte, choć na razie nie podjęto jeszcze decyzji o całkowitym zamknięciu molo.

Na morzu obowiązuje najwyższe ostrzeżenie meteorologiczne, czyli trzeciego stopnia.

W Gdańsku, w związku z niesprzyjającymi warunkami pogodowymi, odwołane zostały dzisiejsze uroczystości związane z 77. rocznicą rozstrzelania Obrońców Poczty Polskiej, które miały się odbyć przy mogile cmentarzu.

- Ze względu na bezpieczeństwo uczestników zdecydowaliśmy się jednak je odwołać – mówi Maciej Kukla z Referatu Komunikacji Społecznej gdańskiego magistratu.

Prognozy niekorzystne 

Co więcej, sytuacja szybko nie ulegnie poprawie. Meteorolodzy przewidują złą pogodę w Polsce. W środę (5 października) będzie występować zachmurzenie całkowite z przejaśnieniami, na zachodzie i północy. Okresami mają występować opady deszczu, a w górach - śniegu.

Prognozowana wysokość opadu na przeważającym obszarze kraju od 5 mm do 15 mm, a na południu do 25 mm. Na Podhalu przyrost pokrywy śnieżnej do około 6 cm, a w najwyższych partiach Tatr do 20 cm.

Temperatura maksymalna ma wynosić od 5 st.C do 10 st.C, na wybrzeżu i północnym zachodzie, od 11 st.C do 14 st.C, na Podhalu około - 3 st.C. Wiatr północny, umiarkowany i dość silny, w porywach do około 60 km na godzinę, natomiast nad morzem silny i bardzo silny od 40 km na godzinę do 50 km na godzinę, w porywach do 100 km na godzinę. Wysoko w górach mogą występować zawieje śnieżne.

Czytaj też: Śnieg spadł w Zakopanem i nie tylko. Wydano pierwsze ostrzeżenia lawinowe

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.