PARTNER PORTALU
  • BGK

Bard antykomunistycznej opozycji patronem skweru

  • PAP    21 czerwca 2012 - 13:01
Bard antykomunistycznej opozycji patronem skweru

Imieniem Jacka Kaczmarskiego – urodzonego w Warszawie poety, barda antykomunistycznej opozycji – zostanie nazwany stołeczny skwer przy pl. Unii Lubelskiej.
Późniejszy autor piosenek: „Obława”, „Sen Katarzyny II”, „Mury” uczył się w pobliskim liceum im. Narcyzy Żmichowskiej. O upamiętnienie poety w warszawskim nazewnictwie wnioskowała Fundacja im. Jacka Kaczmarskiego.

Pozytywne opinie do projektu wydał m.in. Zespół Nazewnictwa Miejskiego oraz rada Mokotowa. Uchwałę w tej sprawie stołeczni radni przyjęli późnym wieczorem na środowej sesji rady Warszawy.

Imieniem Kaczmarskiego zostanie nazwany skwer u zbiegu ulic Klonowej i Puławskiej na Mokotowie. W uzasadnieniu zaznaczono, że Kaczmarski mieszkał w tej dzielnicy i uczęszczał do pobliskiego liceum.

Jacek Kaczmarski rozpoczął karierę artystyczną w połowie lat 70. Występował m.in. z Przemysławem Gintrowskim, współpracował z kabaretem Pod Egidą. W 1979 r. z Gintrowskim i Zbigniewem Łapińskim przygotował program poetycki „Mury”, z którym występował w całym kraju.

Stan wojenny zastał go na Zachodzie, gdzie pozostał na emigracji. Przez kilka lat miał swój program w Radiu Wolna Europa. Podczas stanu wojennego jego liryka była rozpowszechniana w nieoficjalnych wydawnictwach. Utwór „Mury” stał się hymnem antykomunistycznej opozycji.

Po powrocie do Polski w 1990 r. odbył spektakularną trasę koncertową, nagrywał płyty m.in. „Wojnę postu z karnawałem”. W 1995 r. wyjechał do Australii.Popularność przyniosły Kaczmarskiemu takie pieśni, jak „Mury”, „Obława”, „Nasza klasa”, „Głupi Jasio”, „Zbroja”, „Dzieci Hioba”. W sumie nagrał 23 albumy. Jego ostatnia płyta „Mimochodem” ukazała się w 2001 r. Wydał także osiem tomików poezji, powieść autobiograficzną.

Artysta zmarł po długiej walce z nowotworem w kwietniu 2004 roku w wieku 47 lat. Pośmiertnie prezydent Lech Kaczyński odznaczył go Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.