PARTNER PORTALU
  • BGK

Barokowy festiwal rozpoczyna wędrówkę po Mazowszu

  • PAP    10 marca 2011 - 08:36

Wędrujący festiwal muzyczny Mazovia Goes Baroque zagości w najbliższy weekend w Gostyninie i Łochowie.
Kolejny projekt festiwalu rozpocznie występ orkiestry Holland Baroque Society i dwóch słowackich solistów w czwartek w Warszawie.

Odkrywanie związków pomiędzy muzyką artystyczną a ludową będzie motywem przewodnim najbliższej odsłony festiwalu Mazovia Goes Baroque.

Projekt rozpocznie w czwartek występ dwóch muzyków słowackich: skrzypka Milosa Valenta i grającego na cymbałach Jana Rokyty, którym w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego towarzyszyć będzie młoda holenderska orkiestra Holland Baroque Society. Muzycy wykonają utwory Georga Philippa Telemanna - niemieckiego kompozytora i wielbiciela słowiańskiej muzyki ludowej.

Tworzący w okresie baroku Telemann przez kilka lat przebywał z wizytą w Żarach u jednego z dworzan polskiego króla Augusta II Mocnego oraz odbył kilka podróży po Polsce. Polska muzyka, z którą zetknął się podczas pobytu, stała się dla niego źródłem inspiracji. Wątki polskie w muzyce Telemanna będzie można odnaleźć w repertuarze czwartkowego koncertu. Wykonane zostaną m.in.: koncert polski (Concerto Polonois) G-dur "Dolce" i H-dur "Largo".

W sobotę na gostynińskim zamku i w niedzielę w pałacu w Łochowie wystąpią austriaccy artyści: sopranistka Natasa Mirković-De Ro i grający na lirze korbowej Matthias Loibner. Muzycy wykonają cykl pieśni Franza Schuberta "Winterreise" - poinformowała koordynatorka festiwalu Aneta Nowak. Jak dodała, będzie to pierwsza wędrówka po Mazowszu, odbyta w ramach tegorocznego festiwalu.

Cykl pieśni Schuberta dwoje austriackich muzyków wykona również w piątek w warszawskim Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego.

Austriaccy artyści wykonają cykl 24 pieśni w wyjątkowym opracowaniu, bowiem na lirze korbowej zagrana zostanie partia w oryginale przeznaczona na fortepian. Nowa interpretacja nawiązuje do opowiadającej o wędrującym grajku ostatniej pieśni w cyklu, zatytułowanej "Lirnik". W tradycji ludowej lira korbowa często była instrumentem akompaniującym wiejskim pieśniarzom.

W 2011 roku w ramach festiwalu Mazovia Goes Baroque zrealizowanych zostanie łącznie pięć projektów. "Nowością trzeciej edycji będzie zaplanowana na listopad kulminacja. Będzie to swoisty festiwal w ramach festiwalu, a cały cykl zwieńczy grudniowa odsłona Mazovia Goes Baroque" - zapowiedziała Nowak.

Tegoroczną edycję festiwalu zainaugurował 26 marca w Warszawie koncert francuskiego flecisty Francoisa Lazarevitcha i jego zespołu Les Musiciens de Saint-Julien.

27-28 maja zrealizowany zostanie trzeci w tym roku projekt Mazovia Goes Baroque, w którym wezmą udział polscy muzycy. Wrocławska Orkiestra Barokowa wykona m.in. Symfonie Józefa Haydna. Koncerty zostaną zorganizowane w Warszawie i Płocku.

Festiwal Mazovia Goes Baroque odbywa się od 2009 roku. Został powołany przez jednostkę samorządu wojewódzkiego - Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki we współpracy z Programem Drugim Polskiego Radia. Dyrektorem artystycznym jest znawca muzyki dawnej Cezary Zych, który odpowiada za dobór repertuaru. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.