PARTNER PORTALU
  • BGK

Barokowy festiwal rozpoczyna wędrówkę po Mazowszu

  • PAP    10 marca 2011 - 08:36

Wędrujący festiwal muzyczny Mazovia Goes Baroque zagości w najbliższy weekend w Gostyninie i Łochowie.
Kolejny projekt festiwalu rozpocznie występ orkiestry Holland Baroque Society i dwóch słowackich solistów w czwartek w Warszawie.

Odkrywanie związków pomiędzy muzyką artystyczną a ludową będzie motywem przewodnim najbliższej odsłony festiwalu Mazovia Goes Baroque.

Projekt rozpocznie w czwartek występ dwóch muzyków słowackich: skrzypka Milosa Valenta i grającego na cymbałach Jana Rokyty, którym w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego towarzyszyć będzie młoda holenderska orkiestra Holland Baroque Society. Muzycy wykonają utwory Georga Philippa Telemanna - niemieckiego kompozytora i wielbiciela słowiańskiej muzyki ludowej.

Tworzący w okresie baroku Telemann przez kilka lat przebywał z wizytą w Żarach u jednego z dworzan polskiego króla Augusta II Mocnego oraz odbył kilka podróży po Polsce. Polska muzyka, z którą zetknął się podczas pobytu, stała się dla niego źródłem inspiracji. Wątki polskie w muzyce Telemanna będzie można odnaleźć w repertuarze czwartkowego koncertu. Wykonane zostaną m.in.: koncert polski (Concerto Polonois) G-dur "Dolce" i H-dur "Largo".

W sobotę na gostynińskim zamku i w niedzielę w pałacu w Łochowie wystąpią austriaccy artyści: sopranistka Natasa Mirković-De Ro i grający na lirze korbowej Matthias Loibner. Muzycy wykonają cykl pieśni Franza Schuberta "Winterreise" - poinformowała koordynatorka festiwalu Aneta Nowak. Jak dodała, będzie to pierwsza wędrówka po Mazowszu, odbyta w ramach tegorocznego festiwalu.

Cykl pieśni Schuberta dwoje austriackich muzyków wykona również w piątek w warszawskim Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego.

Austriaccy artyści wykonają cykl 24 pieśni w wyjątkowym opracowaniu, bowiem na lirze korbowej zagrana zostanie partia w oryginale przeznaczona na fortepian. Nowa interpretacja nawiązuje do opowiadającej o wędrującym grajku ostatniej pieśni w cyklu, zatytułowanej "Lirnik". W tradycji ludowej lira korbowa często była instrumentem akompaniującym wiejskim pieśniarzom.

W 2011 roku w ramach festiwalu Mazovia Goes Baroque zrealizowanych zostanie łącznie pięć projektów. "Nowością trzeciej edycji będzie zaplanowana na listopad kulminacja. Będzie to swoisty festiwal w ramach festiwalu, a cały cykl zwieńczy grudniowa odsłona Mazovia Goes Baroque" - zapowiedziała Nowak.

Tegoroczną edycję festiwalu zainaugurował 26 marca w Warszawie koncert francuskiego flecisty Francoisa Lazarevitcha i jego zespołu Les Musiciens de Saint-Julien.

27-28 maja zrealizowany zostanie trzeci w tym roku projekt Mazovia Goes Baroque, w którym wezmą udział polscy muzycy. Wrocławska Orkiestra Barokowa wykona m.in. Symfonie Józefa Haydna. Koncerty zostaną zorganizowane w Warszawie i Płocku.

Festiwal Mazovia Goes Baroque odbywa się od 2009 roku. Został powołany przez jednostkę samorządu wojewódzkiego - Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki we współpracy z Programem Drugim Polskiego Radia. Dyrektorem artystycznym jest znawca muzyki dawnej Cezary Zych, który odpowiada za dobór repertuaru. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.