PARTNER PORTALU
  • BGK

Barokowy kościół we wsi Kwitajny k. Pasłęka odzyskał blask

  • PAP    5 października 2015 - 19:38

Po czterech latach zakończył się remont barokowego kościoła pw. Chrystusa Króla Wszechświata we wsi Kwitajny k. Pasłęka, dawnym rodowym majątku hrabiny Marion Doenhoff. Odnowienie zabytku było możliwe dzięki pomocy ministerstwa kultury. Dołożyła się też gmina.
Jak powiedział proboszcz ks. Piotr Miśkowicz, udało się odnowić cały kościół z zewnątrz. Wyremontowano dach nad nawą główną i zakrystią, wzmocniono mury świątyni, naprawiono ściany i wymieniono dębowe gonty kopuły wieży. Odnowiono też cyferblaty umieszczonego na wieży starego zegara.

Remont świątyni kosztował ponad 800 tys. zł

Prace restauracyjne trwały cztery lata i rozpoczęły się po objęciu parafii przez obecnego proboszcza. Wcześniej zabytkowy budynek był w katastrofalnym stanie. Nie remontowano go gruntownie od zakończenia II wojny światowej. Od tego czasu w ścianie wieży pozostała dziura pod pocisku artyleryjskim, mury były popękane, dach groził zawaleniem a podczas deszczu do wnętrza wlewała się woda.

Według ks. Miśkowicza, przywrócenie blasku cennemu zabytkowi było możliwe dzięki pomocy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Remont kosztował ponad 800 tys. zł, z czego prawie 650 tys. to ministerialne dotacje, 70 tys. zł przekazała gmina Pasłęk, a resztę zebrali parafianie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.