PARTNER PORTALU
 • BGK

Barszcz Sosnowskiego w gminie Dobra

 • www.Mierzyn24.pl    6 sierpnia 2012 - 11:16
Barszcz Sosnowskiego w gminie Dobra

Pod tą niewinną nazwą kryje się bardzo niebezpieczna roślina, która w upalne dni powodować może dotkliwe oparzenia II, a nawet III stopnia.
Przez ostatnie lata, barszcz Sosnowskiego dał się we znaki władzom niejednej gminy na terenie całej Polski. W minionym tygodniu, występowanie tej rośliny stwierdzono w okolicy jeziora Słonecznego w Szczecinie. Czy mieszkańcy Mierzyna też się mają czego obawiać?

„Dotychczas otrzymaliśmy jedno zgłoszenie dotyczące występowania barszczu Sosnowskiego w Gminie Dobra. Informacja dotyczyła prywatnej działki, znacznie oddalonej od zabudowań. Problem jest przez nas monitorowany. W przypadku stwierdzenia występowania tej rośliny w miejscach łatwo dostępnych dla mieszkańców, podejmiemy interwencję” – informuje Małgorzata Chmielewska, kierownik Wydziału ds. Obywatelskich i Ochrony Środowiska Urzędu Gminy Dobra.

Problem zdaje się dostrzegać Ministerstwo Ochrony Środowiska, które obiecało dofinansować działania instytucji i samorządów mające na celu ograniczenie występowania barszczu Sosnowskiego.

Dlaczego barszcz Sosnowskiego jest tak niebezpieczny? Sok tej rośliny zawiera związki chemiczne zwane furanokumarynami. Są one obecne w całej roślinie, łącznie z pokrywającymi liście i łodygi włoskami.

Przy silnym nasłonecznieniu pod wpływem ultrafioletu furanokumaryny ulęgają przemianom i powstają z nich substancje o silnie parzącym działaniu. Zjawisko takie nazywane jest fototoksycznością. Poparzenia powoduje zarówno kontakt z rośliną (uwaga, parzą wszystkie jej części!), jak i z jej sokiem.

W miejscach poparzonych pod wpływem promieniowania pojawiają się bąble, przypominające te wywołane wysoką temperaturą, przechodzące czasem we wrzodziejące rany, a w najgorszych przypadkach nawet martwicę skóry. Poparzenia wywołane przez sok barszczu mogą też prowadzić do tzw. bielactwa, czyli zaniku pigmentu w skórze.

Należy również pamiętać o tym, że w upalne dni rośliny wydzielają lotne olejki eteryczne, które wdychane w większych stężeniach mogą wywoływać zawroty głowy, wymioty, a nawet zaburzenia świadomości. Dlatego rośliny te należy traktować z dużą ostrożnością, unikając w miarę możliwości wszelkiego kontaktu.

<!-- pagebreak //-->×
KOMENTARZE (3)

 • ekoponidzie.wordpress.com, 2012-08-07 16:04:28

  Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Kielcach informuje, że na terenie województwa świętokrzyskiego zagrożenie dla zdrowia ludzi i zwierząt może stanowić barszcz Sosnowskiego (Heracleum Sosnowski Mandel). Roślina ta występuje głównie na terenach wilgotnych, w pobliżu cieków wodnych..., kanałów i rowów, także na poboczach dróg i przy szlakach turystycznych oraz na nieużytkach czy odłogach.  rozwiń
 • Amelia, 2012-08-07 11:19:55

  od tylu lat ta roślina pojawia się na terenie Polski i do tej pory nie można było nic zrobić aby ją zlikwidować i nie dopuścić do rozprzestrzeniania tylko ostrzegać ludzi aby uważali - to chyba trochę za mało, co robi ochrona środowiska i inne służby
 • Andrzej , 2012-08-07 10:59:55

  Barszcz Sosnowskiego, zaatakował też Gminę Gołdap, niestety tu władze nic nie robią aby zlikwidować tą niebezpieczna roślinę.