PARTNER PORTALU
 • BGK

Baza w Redzikowie, tarcza antyrakietowa: Budowa rusza, sołectwo zaniepokojone

 • Michał Nowak    13 maja 2016 - 13:13
Baza w Redzikowie, tarcza antyrakietowa: Budowa rusza, sołectwo zaniepokojone
Redzikowo liczy około 1400 mieszkańców. Tarcza antyrakietowa ma być tu gotowa w 2018 r. (fot. maps.google.pl)

• W Redzikowie (pow. słupski) rozpoczyna się budowa tarczy antyrakietowej.
• Na inauguracji wydarzenia pojawią się m.in. prezydent Andrzej Duda, Antoni Macierewicz, szef MON i przedstawiciele administracji USA. Nie będzie natomiast przedstawicieli samego Redzikowa.
• Beata Juryś, sołtys Redzikowa twierdzi, że w sołectwie panują niespokojne nastroje. - O budowie tarczy nikt nikogo nie informuje. Mieszkańcy obawiają się, że zamieszkiwanie w pobliżu bazy może zagrażać ich życiu - dodaje.
W piątek (13 maja) w Redzikowie odbędzie się inauguracja budowy instalacji przeciwrakietowej. Będzie pani obecna na tym wydarzeniu?

Beata Juryś, sołtys Redzikowa: Jako sołtys nie będę obecna, niestety. Nie zaproszono nas.

A próbowaliście nawiązać jakiś kontakt, żeby jednak pojawić się na tej uroczystości?

– Nikt nas nie zapraszał, a ja szczerze nie wiem nawet do kogo miałabym się odezwać w tej sprawie.

Podobno informacje docierające do państwa na temat budowy amerykańskiej instalacji przeciwrakietowej są bardzo ograniczone.

– Są właściwie żadne. 

A w samym Redzikowie jakie panują nastroje w związku z budową tarczy?

– Dla mnie to jest bzdura. Będziemy siedzieć na bombie zegarowej. Żyjemy w bezpośrednim sąsiedztwie. Nikt z nami tej budowy nie uzgadniał. Nie dostaliśmy żadnych rekompensat i nie chodzi nawet tylko o sołectwo, ale o powiat.

O jakich rekompensatach mówimy?

– Powiat miał dostać nową drogę, jeszcze za poprzedniego rządu, ale to były tylko obiecanki i teraz jest na ten temat cisza. W związku z budową tarczy uważam, że jako sołectwo też powinniśmy coś dostać – choćby wybudowanie nowej świetlicy. Ale jakoś nie ma na to chętnych.

Jeśli to jest baza amerykańska, to myślę, że powinni nas wspomóc także Amerykanie, bo z rządem różnie bywa. Nie wiem jak wygląda sytuacja w Rumunii, ale podejrzewam, że tam mieszkańcy coś zyskali [w rumuńskiej miejscowości Deveselu ukończono budowę podobnej bazy – przyp. red.],

Ale mówiąc o budowie tarczy, pojawia się też wątek, że będzie tam stacjonować 1,5 tys. żołnierzy amerykańskich. Zastanawialiście się państwo jaki to może mieć wpływ na rozwój lokalnej gospodarki?

– Jako sołectwo chyba nic nie będziemy z tego mieli. Nie wiem, czy jakaś firma polska będzie przy tym pracowała czy amerykańska i jakie będą dla nas ewentualne korzyści. Tak jak mówię, nie jesteśmy informowani w tej sprawie.

Co na to wszystko mówią mieszkańcy?

– Od mieszkańców docierają głównie sygnały negatywne. Tu powstaną radary, chociaż samorząd twierdzi, że to nie będzie zagrażało naszemu życiu. Ale ja jakoś nie wierzę, że odległość 400 metrów od miejsca zamieszkania nie będzie miała wpływu na nasze bezpieczeństwo. Boimy się. W tej chwili słabo działają telefony komórkowe. Jak wybudują radar, podejrzewam, że już w ogóle nie będą działały.

Muszę przyznać, że dzisiaj sam miałem problem się do państwa dodzwonić.

– Był okres, że przez tydzień czy dwa nie mieliśmy w ogóle zasięgu w telefonach ani internetu. Pytałam się pani wójt czy działo się coś na terenie bazy, ale powiedziała, że nie. Nie wiem czy była to jakaś awaria czy problemy z siecią, ale byliśmy odcięci od świata. A wtedy jeszcze nic nie było robione. Boję się myśleć, co będzie gdy ruszy budowa.

A jak wygląda sam teren wokół budowy?

– Jak obóz koncentracyjny. Teren amerykański jest odgrodzony wielkim murem zakończonym drutem kolczastym. Nikt nie ma tam wstępu.

Władze powiatu skontaktują się z państwem po dzisiejszym spotkaniu?

– To już nie mnie trzeba o to pytać. Nic mi o tym nie wiadomo.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (5)

 • polI, 2016-05-15 18:35:06

  W Niemczech jest kilka baz amerykańskich i nikt tam nie narzeka.
 • olo, 2016-05-15 15:07:25

  Współczuję mieszkańcom . Dopiero jak im się zwalą jankescy żołnierze to poczują co to ich demokracja !!
 • dziadek, 2016-05-15 14:54:57

  Do stiopa80 : A chciałbyś mieć to dziadostwo koło swojej chałupy ??