Będą nowe granice województw

  • lubuskie.pl/ (KB)
  • 01-04-2010
  • drukuj
Rozpoczynają się rozmowy marszałków województw lubuskiego, dolnośląskiego i zachodniopomorskiego, dotyczące projektu nowego podziału administracyjnego zgodnego z koncepcją geometryzacji kraju.
Będą nowe granice województw

Dzisiaj (1. kwietnia) w urzędzie marszałkowskim w Zielonej Górze marszałek województwa lubuskiego gościć będzie marszałków dwóch sąsiednich województw: zachodniopomorskiego – Władysława Husejkę i dolnośląskiego – Marka Łapińskiego. Rozmowy dotyczyć będą projektu nowego podziału administracyjnego zgodnego z koncepcją geometryzacji kraju. Najważniejszą kwestią do omówienia będzie sprawa ponownego wytyczenia granic między wspomnianymi regionami.

W pierwszej kolejności marszałkowie zajmą się planami dostosowania granic województwa lubuskiego do pionierskiej koncepcji geometryzacji kraju. Zakłada ona, że kolejne regiony swoimi granicami przypominać będą podstawowe figury geometryczne – w przypadku województwa lubuskiego będzie to prostokąt. Korekta granic ułatwi prowadzenie polityki regionalnej – zmniejszy odległość mieszkańców do dwóch ośrodków administracyjnych – Zielonej Góry i Gorzowa Wlkp.

Docelowo granice województwa zachodniopomorskiego stanowić będą równoległobok. Województwo dolnośląskie ma zaś szansę stać się trapezem.

Jest to program pilotażowy. W najbliższych dniach planowany jest cykl konsultacji z Ministerstwem Rozwoju Regionalnego oraz Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Pierwszym etapem projektu będzie dołączenie części powiatu wschowskiego do województwa dolnośląskiego. W zamian za to częścią Lubuskiego stanie się powiat głogowski. W skład terytorium województwa zachodniopomorskiego wejdzie północny fragment powiatu strzelecko-drezdeneckiego. Do województwa lubuskiego trafią południowe części powiatów: choszczeńskiego, myśliborskiego i wałeckiego.

Podczas spotkania marszałkowie omówią dokładny przebieg granic. W połowie kwietnia planowane są rozmowy z zarządem województwa wielkopolskiego. Ich celem  będzie ustalenie przebiegu granicy, która w założeniach stanowić powinna linię prostą. Po konsultacjach społecznych, które powinny zakończyć się pod koniec  lipca tego roku, wypracowany zostanie ostateczna linia podziału województw.

Drugi etap przedsięwzięcia zakłada wyrównanie granicy z Niemcami. W ramach programu Współpracy Transgranicznej Polska – Brandenburgia na lata 2007-2013, planowane jest zawarcie porozumienia, na mocy którego zachodnia granica ulegnie wyprostowaniu. Powierzchnia terenów przygranicznych po obu stronach zostanie obliczona, a po uśrednieniu danych możliwe będzie precyzyjne wyznaczenie granicy jak najbliższej linii prostej. Podobną umowę z Niemcami podpisać planuje również województwo zachodniopomorskie.

W dalszej kolejności do rozmów zaproszeni zostaną marszałkowie województw kujawsko-pomorskiego oraz łódzkiego, których powierzchnie,  po drobnych korektach, stanowić mogą – w zależności od profilu na jaki się zdecydują – kwadraty lub koła.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (5)ZOBACZ WSZYSTKIE

a tak naprawdę nie patrząc na prima-aprylis to ja bym wszystkie województwa zlikwidował i wojewodów bo to są stanowiska partyjne jak za PRL pierwsi sekretarze PZPR a po drugie to jest powielanie władzy tak zwanej spychologi zamiast województw zrobić z byłych 49 powiatów a z obecnych powiatów gminy m...amy mniej biurokacji i więcej odpowiedzialności i pieniądze które poszły by na rozwój miast i wsi bo ta obecna ustawa administracyjna to można ją śmiało nazwać nie inaczej jak polityczna korupcyjno-komuterska w szablonie partiniackim rozwiń

weneca, 2010-04-02 11:16:43 odpowiedz

Mój teść po przeczytaniu tej wiadomości dostał zawału serca. Karetka zabrała go do szpitala, walczy o życie. Jeśli ta informacja okaże się kłamstwem (bo tylko w takich kategoriach można ją będzie odczytać jako informację, a nie żart prima-aprilisowy), to po Świętach zakładam sprawę w sądzie o uszcze...rbek na zdrowiu (nawet nie myślę o tym najgorszym). To się przewietrzą szeregi pół-mądrych tupeciarzy. rozwiń

Jarosłąw W., 2010-04-01 18:48:06 odpowiedz

Czy marszałkom województw nie odbiło przypadkiem? Cała ,,św. Trójca" to jakieś debile czy inne moroństwo? Mam nadzieję, że to prima aprilisowy żart bo inaczej krew mnie jasna zaleje!

Olo, 2010-04-01 14:44:45 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE