PARTNER PORTALU
 • BGK

Będą nowe granice województw

 • lubuskie.pl/ (KB)    1 kwietnia 2010 - 10:56
Będą nowe granice województw

Rozpoczynają się rozmowy marszałków województw lubuskiego, dolnośląskiego i zachodniopomorskiego, dotyczące projektu nowego podziału administracyjnego zgodnego z koncepcją geometryzacji kraju.
Dzisiaj (1. kwietnia) w urzędzie marszałkowskim w Zielonej Górze marszałek województwa lubuskiego gościć będzie marszałków dwóch sąsiednich województw: zachodniopomorskiego – Władysława Husejkę i dolnośląskiego – Marka Łapińskiego. Rozmowy dotyczyć będą projektu nowego podziału administracyjnego zgodnego z koncepcją geometryzacji kraju. Najważniejszą kwestią do omówienia będzie sprawa ponownego wytyczenia granic między wspomnianymi regionami.

W pierwszej kolejności marszałkowie zajmą się planami dostosowania granic województwa lubuskiego do pionierskiej koncepcji geometryzacji kraju. Zakłada ona, że kolejne regiony swoimi granicami przypominać będą podstawowe figury geometryczne – w przypadku województwa lubuskiego będzie to prostokąt. Korekta granic ułatwi prowadzenie polityki regionalnej – zmniejszy odległość mieszkańców do dwóch ośrodków administracyjnych – Zielonej Góry i Gorzowa Wlkp.

Docelowo granice województwa zachodniopomorskiego stanowić będą równoległobok. Województwo dolnośląskie ma zaś szansę stać się trapezem.

Jest to program pilotażowy. W najbliższych dniach planowany jest cykl konsultacji z Ministerstwem Rozwoju Regionalnego oraz Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Pierwszym etapem projektu będzie dołączenie części powiatu wschowskiego do województwa dolnośląskiego. W zamian za to częścią Lubuskiego stanie się powiat głogowski. W skład terytorium województwa zachodniopomorskiego wejdzie północny fragment powiatu strzelecko-drezdeneckiego. Do województwa lubuskiego trafią południowe części powiatów: choszczeńskiego, myśliborskiego i wałeckiego.

Podczas spotkania marszałkowie omówią dokładny przebieg granic. W połowie kwietnia planowane są rozmowy z zarządem województwa wielkopolskiego. Ich celem  będzie ustalenie przebiegu granicy, która w założeniach stanowić powinna linię prostą. Po konsultacjach społecznych, które powinny zakończyć się pod koniec  lipca tego roku, wypracowany zostanie ostateczna linia podziału województw.

Drugi etap przedsięwzięcia zakłada wyrównanie granicy z Niemcami. W ramach programu Współpracy Transgranicznej Polska – Brandenburgia na lata 2007-2013, planowane jest zawarcie porozumienia, na mocy którego zachodnia granica ulegnie wyprostowaniu. Powierzchnia terenów przygranicznych po obu stronach zostanie obliczona, a po uśrednieniu danych możliwe będzie precyzyjne wyznaczenie granicy jak najbliższej linii prostej. Podobną umowę z Niemcami podpisać planuje również województwo zachodniopomorskie.

W dalszej kolejności do rozmów zaproszeni zostaną marszałkowie województw kujawsko-pomorskiego oraz łódzkiego, których powierzchnie,  po drobnych korektach, stanowić mogą – w zależności od profilu na jaki się zdecydują – kwadraty lub koła.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (5)

 • weneca, 2010-04-02 11:16:43

  a tak naprawdę nie patrząc na prima-aprylis to ja bym wszystkie województwa zlikwidował i wojewodów bo to są stanowiska partyjne jak za PRL pierwsi sekretarze PZPR a po drugie to jest powielanie władzy tak zwanej spychologi zamiast województw zrobić z byłych 49 powiatów a z obecnych powiatów gminy m...amy mniej biurokacji i więcej odpowiedzialności i pieniądze które poszły by na rozwój miast i wsi bo ta obecna ustawa administracyjna to można ją śmiało nazwać nie inaczej jak polityczna korupcyjno-komuterska w szablonie partiniackim  rozwiń
 • Jarosłąw W., 2010-04-01 18:48:06

  Mój teść po przeczytaniu tej wiadomości dostał zawału serca. Karetka zabrała go do szpitala, walczy o życie. Jeśli ta informacja okaże się kłamstwem (bo tylko w takich kategoriach można ją będzie odczytać jako informację, a nie żart prima-aprilisowy), to po Świętach zakładam sprawę w sądzie o uszcze...rbek na zdrowiu (nawet nie myślę o tym najgorszym). To się przewietrzą szeregi pół-mądrych tupeciarzy.  rozwiń
 • Olo, 2010-04-01 14:44:45

  Czy marszałkom województw nie odbiło przypadkiem? Cała ,,św. Trójca" to jakieś debile czy inne moroństwo? Mam nadzieję, że to prima aprilisowy żart bo inaczej krew mnie jasna zaleje!