PARTNER PORTALU
 • BGK

Będą sądzeni na stadionach Euro 2012

 • PAP    15 stycznia 2011 - 15:24
Będą sądzeni na stadionach Euro 2012

Resort sprawiedliwości chce wprowadzić przed zbliżającym się Euro 2012 całkowicie nową instytucję w polskim sądownictwie - tzw. sądy odmiejscowione.
Zatrzymani pseudokibice mają być sądzeni jeszcze na stadionach, a rozprawy odbywałyby się za pomocą tzw. wideokonferencji. Ministerstwo sprawiedliwości przygotowało projekt nowelizacji kodeksu postępowania karnego, który przewiduje wprowadzenie tzw. sądu odmiejscowionego. 

"To jest instytucja, z której chcemy korzystać przy okazji Euro 2012, ale to jest również rozwiązanie, które może być wykorzystywane przy innych rozgrywkach sportowych, a w sposób szczególny przy meczach piłkarskich, które są obciążone największym ryzykiem potencjalnych zachowań chuligańskich ze strony pseudokibiców" - powiedział w sobotę na konferencji prasowej w Łodzi minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski.

Rozwiązanie zakłada, że w obrębie stadionów będzie co najmniej jedno pomieszczenie, w którym zainstalowany zostanie system do prowadzenia tzw. wideokonferencji. W tych pomieszczeniach mają odbywać się rozprawy sądowe doprowadzanych przez policję stadionowych chuliganów.

Dzięki temu - zdaniem szefa resortu sprawiedliwości - policja nie musiałaby wywozić zatrzymanego ze stadionu i go konwojować. Na miejscu zapewniony ma być obrońca i tłumacz, jeżeli zatrzymany pseudokibic nie będzie obywatelem polskim.

"Zaś sam sędzia będzie w tym czasie na specjalnym dyżurze w sądzie i rozprawa będzie się toczyć z wykorzystaniem systemu wideokonferencji. Powoduje to szybkość, sprawność i mniejsze koszty. Jestem głęboko przekonany, że jest to w stanie znacząco podnieść bezpieczeństwo imprez masowych" - powiedział Kwiatkowski.

Liczy on, że "sądy odmiejscowione" będą działać prewencyjnie. "Będzie to wyraźny sygnał dla bandytów stadionowych. Wiemy jak wymiar sprawiedliwości może was szybko dosięgnąć i ukarać. Mam nadzieję, że ten charakter czynnika prewencyjnego będzie tym czynnikiem podstawowym" - zaznaczył.

Według niego, trwają w tej sprawie obecnie rozmowy z PZPN. W pierszym etapia rozwiązanie ma działać na czterech stadionach, na których w Polsce będą rozgrywane mecze Euro 2012. Z czasem resort sprawiedliwości chce objąć nim wszystkie stadiony piłkarskiej ekstraklasy.

Kwiatkowski zapowiedział, że w najbliższym czasie MS przedstawi szczegółowe propozycje dotyczące objęcia Systemem Dozoru Elektronicznego osób łamiących tzw. zakaz stadionowy.

Czytaj też:

Dzięki nowej ustawie bezpieczniej na stadionach 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (5)

 • H-orror, 2011-01-18 00:48:03

  A po meczu mozna przeciez wykorzystac stadiony na obozy koncentracyjne.
 • Roztropny, 2011-01-17 11:00:01

  Wydaje mi się, że to chyba mała przesada. Ponadto wydaje mi się, że to trochę nieprzemyślane
 • OOO, 2011-01-16 22:49:29

  O kurka wodna... ale wymyślili Sądy na stadionach????? Tego jeszcze nie było!