PARTNER PORTALU
  • BGK

Będą się przemieszczać jak w stolicach Europy

  • PAP    24 czerwca 2010 - 19:14
Będą się przemieszczać jak w stolicach Europy

Jeszcze przed wakacjami ruszyć ma wypożyczalnia rowerów miejskich w Rzeszowie. Władze miasta podpisały już umowę z firmą, która dostarczy rowery i zorganizuje system ich wypożyczania.
Jak poinformował w czwartek Maciej Kiczor z biura prasowego urzędu miasta w Rzeszowie, początkowo będzie można wypożyczyć ponad 100 rowerów w siedmiu lokalizacjach.

- Docelowo ma być 20 lokalizacji i o wiele więcej rowerów. Firma, która wygrała przetarg dostarczyć ma stacje bazowe, oprogramowanie umożliwiające korzystanie z wypożyczalni oraz specjalne rowery, które będą miały zabudowane tylne koło, muszą być też tak skonstruowane, aby nie można ich było np. sprzedać na części czy zniszczyć - dodał Kiczor.

Władze Rzeszowa chcą, aby wypożyczalnia rowerów rozpoczęła działać jeszcze przed końcem wakacji - w sierpniu, tak by mogli z niej skorzystać turyści.

Jak podkreślił Kiczor firma, która wygrała przetarg, sfinansuje budowę stacji bazowych oraz zakup rowerów.

- Firma będzie zarabiać na wypożyczaniu jednośladów, miasto wydzierżawi inwestorowi teren, na którym powstaną parkingi dla rowerów. Spółka będzie mogła wynajmować powierzchnię reklamowe na rowerach i na stacjach bazowych - wyjaśnił Kiczor.

Wypożyczenie roweru będzie bardzo proste. Jednoślady będą stały w tzw. bazach, rozstawionych po Rzeszowie, aby wypożyczyć pojazd będzie trzeba założyć w internecie konto i wpłacić na nie pieniądze, kwota będzie zależeć od czasu, na jaki chcemy pożyczyć rower. Po otrzymaniu specjalnego numeru PIN, będzie można odpiąć rower z bazy.

Miejskie wypożyczalnie rowerów to usługa rozpowszechniona w wielu miastach zachodniej Europy. Podobne rozwiązania od lat z powodzeniem działają m. in. w Barcelonie i Paryżu. W Polsce działa w Krakowie.

W Rzeszowie jest najdłuższa sieć ścieżek rowerowych na Podkarpaciu - liczy ok. 60 km

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.