PARTNER PORTALU
  • BGK

Będą uczyć tkania i snucia

  • PAP    5 października 2012 - 20:42
Będą uczyć tkania i snucia

Pokaz obróbki lnu oraz nauka tkania i snucia to niektóre propozycje Muzeum Dawnej Wsi „Domek Tkaczki” w Bliżynie w ramach zapowiedzianego na sobotę V Dnia Tkaczki.
Pokazy uzupełni wystawa dawnych urządzeń i warsztatów tkackich.

„Zależy nam na zachowaniu dla następnych pokoleń dawnych tradycji tkackich. Nie chodzi o to, byśmy cofnęli się o lata, ale by pokazać, jak dawniej wyglądało życie” – wyjaśniła Urszula Jędrzejczyk, współzałożycielka Muzeum Dawnej Wsi „Domek Tkaczki”.

V Dzień Tkaczki zaplanowano na sobotę, ale już w piątek poprzedziła go wystawa „Amatorskiej tkaniny unikatowej”. „Na szczególną uwagę zasługują tkaniny utkane na krośnie przez nasze nestorki, ponad osiemdziesięcioletnie panie. Na szczęście w naszej gminie te tradycje nigdy nie zaginęły” – zaznaczyła Jędrzejczyk.

W sobotę w „Domu Tkaczki” w Bliżynie wszyscy chętni będą mogli poznać historię obróbki lnu oraz tkactwa. Według Jędrzejczyk, październik jest miesiącem, którego nazwa pochodzi od słowa „paździerze”, oznaczającego odpadki z obrabianego lnu. To właśnie w tym miesiącu przygotowywano lniane włókna.

Ten proces będą mogli prześledzić uczestnicy sobotniego Dnia Tkaczki, będą też mogli spróbować swoich sił przy warsztacie tkackim. Dzień Tkaczki od pięciu lat odbywa się w pierwszą sobotę października.

Muzeum Dawnej Wsi „Domek Tkaczki” powstało z inicjatywy zafascynowanych tradycjami tkackimi Urszuli i Grzegorza Jędrzejczyków, w gminie Bliżyn, położonej w północnej części województwa świętokrzyskiego, w powiecie skarżyskim.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.