PARTNER PORTALU
  • BGK

Będzie czadowo. W kibicowaniu wiek nie gra roli

  • PAP    20 maja 2012 - 09:30
Będzie czadowo. W kibicowaniu wiek nie gra roli

"Lubelskie czaderki" - tak nazywa się zespół cheerleaderek, który tworzą emerytki. Zespół działa przy jednym z domów kultury w Lublinie, a podczas Euro 2012 zaprezentuje się w lubelskiej Strefie Kibica.
Zespół taneczno-gimnastyczny dla kobiet po 50. roku życia powstał w marcu w Domu Kultury "Węglin" w Lublinie. Tworzy go 25 pań, które obecnie są już na emeryturze, a wcześniej pracowały w różnych zawodach jako nauczycielki, urzędniczki, pielęgniarki, prowadziły działalność gospodarczą.

"Założeniem tego pomysłu był nie tylko taniec, ruch i pokazanie, że jesteśmy aktywni. To było też przełamanie stereotypu myślenia o seniorach jako grupie ludzi zgorzkniałych, pokrzywdzonych, roszczeniowych, wiecznie niezadowolonych. My takie nie jesteśmy" - powiedziała inicjatorka utworzenia zespołu Anna Kuszneruk, która w Domu Kultury "Węglin" prowadzi klub dla seniorów.

Kuszneruk podkreśliła, że panie, które zdecydowały się uczestniczyć w zajęciach tego zespołu, musiały nieraz pokonać różne opory i obawy, związane z negatywnym odbiorem ich decyzji przez otoczenie - sąsiadów i znajomych.

"One pokonują barierę wstydu i lęku. Chcą jeszcze być na fali życia, a nie zamykać się na jego marginesie, popadać w jakieś depresje. Chcą jeszcze w życiu uczestniczyć i to jest najfajniejsze" - powiedział Kuszneruk.

"Lubelskie czaderki" przygotowują układ taneczny, który ćwiczą pod kierunkiem choreografa Justyny Jasłowskiej. "Początkowo nasze treningi odbywały się dwa razy w tygodniu, ale im bliżej do występów, tym częściej się spotykamy i ćwiczymy. Panie są bardzo zaangażowane" - zaznaczyła Jasłowska.

"Panuje tu wspaniała atmosfera. Dla mnie to jest wspaniała przygoda" - powiedziała pani Marta, jedna z członkiń zespołu. Podkreśliła, że cenne jest dla niej wsparcie, z jakim spotyka się ze strony koleżanek swojej córki. "Młode kobiety widzą w nas jakiś rodzaj odwagi okazanej poprzez udział w tym przedsięwzięciu. Chciałyby, żeby ich mamy i ciocie takie były" - dodała.

"Lubelskie czaderki" w biało-czerwonych strojach, z białymi i czerwonymi pomponami w rękach, zaprezentują się w Lublinie w czasie mistrzostw Europy w piłce nożnej Euro 2012 w Strefie Kibica, która ma być zorganizowana na terenie Targów Lubelskich. "Chcemy występować w tych dniach, kiedy będzie grała polska reprezentacja" - powiedziała Kuszneruk.

Pierwszy występ "Lubelskich czaderek" zaplanowano w poniedziałek w Warszawie. Panie zaprezentują się na Torwarze podczas konferencji "Kształtowanie zdrowego życia seniorów poprzez promocję aktywności fizycznej i edukację zdrowotną". Konferencję organizuje ministerstwo sportu i turystyki we współpracy z ministerstwem pracy i polityki społecznej oraz ministerstwem zdrowia.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.