PARTNER PORTALU
  • BGK

Będzie mniej gminnych komisariatów

  • PAP    24 lutego 2011 - 11:35
Będzie mniej gminnych komisariatów

W powiecie kaliskim zlikwidowano siedem posterunków. - Likwidacja gminnych posterunków jest wymuszona m.in. sytuacją finansową policji, nie uderza jednak w bezpieczeństwo obywateli - zapewnia wiceminister SWiA Adam Rapacki.
Rapacki odpowiadał w czwartek w Sejmie na pytania posłów SLD - Stanisławy Prządki i Leszka Aleksandrzaka - dotyczące likwidacji niektórych gminnych posterunków i łączenia ich w większe struktury. Posłowie podkreślali, że takie rozwiązania praktykowano już w przeszłości a później próbowano odtwarzać zlikwidowane jednostki, m.in. przy udziale samorządów, które współfinansowały te przedsięwzięcia.

 - Nie stać nas na to, by w każdej gminie był posterunek policji. Sytuacja budżetowa wymusza takie pragmatyczne spojrzenia na funkcjonowanie policji - mówił wiceminister Rapacki, który nadzoruje tę formację. Zapewniał jednak, że każda tego typu decyzja jest oparta o wszechstronną analizę, w którą włączone są także samorządy.

Jak dodał Rapacki, pod uwagę brane jest m.in. to, w jakim stanie jest budynek zajmowany przez posterunek, jakie są koszty jego działania, jak daleko jest do innej jednostki policji i jakie jest obłożenie funkcjonariuszy pracujących w danym miejscu. Zaznaczył, że te jednostki, które są w dobrym stanie i w dużej odległości od innych, nie są likwidowane.

- Taką reorganizację podjęto już w siedmiu województwach, w kilku innych trwają analizy w tym zakresie. Proces ten nie zawsze jednak wiąże się z likwidacją posterunku. Bywa też np., że policjanci służby kryminalnej, którzy w nim pracowali, przenoszeni są do komend miejskich - zaznaczył wiceminister.

Zapewnił, że takie działania nie odbijają się na bezpieczeństwie mieszkańców danych rejonów i nie powodują zmniejszenia się liczby funkcjonariuszy.

- Przykładem jest Kalisz. W powiecie kaliskim zlikwidowano siedem posterunków, ale pozostawiono tam tzw. zespoły do spraw prewencji - podkreślił wiceminister.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Eterno Vagabundo, 2011-02-28 13:50:06

    " Uratujmy budżet " . Właśnie dla tej sprawy, Mniej posłów w sejmowe Winno siadać ławy. A wtedy, napewno !!! , Wszystko będzie cacy, Bo za to powstaną, Nowe miejsca pracy.