PARTNER PORTALU
  • BGK

Będzie modernizacja wału nad Odrą między Brzegiem Dolnym a Urazem

  • PAP/MIW    24 października 2017 - 16:16
Będzie modernizacja wału nad Odrą między Brzegiem Dolnym a Urazem
Marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski na konferencji prasowej. (fot. www.umwd.dolnyslask.pl)

Ponad 11 kilometrów wału przeciwpowodziowego na Odrze między Brzegiem Dolnym a Urazem zostanie zmodernizowane dzięki pieniądzom z Regionalnego Programu Operacyjnego. Inwestycja o wartości 30 mln zł ma się zakończyć w 2019 r.
Jak powiedział we wtorek (24.10) podczas konferencji prasowej marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski, umowa na dofinansowanie inwestycji została podpisana przez zarząd województwa z Regionalnym Zarządem Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

- Dzięki dotacji zostanie zmodernizowany wał o długości ponad 11 kilometrów. Przyjęty został wariant modernizacji, a nie budowy od nowa, ponieważ jest to opcja tańsza, a przy tym spełniająca warunki, jakie wymagane są przy wałach przeciwpowodziowych - powiedział Przybylski. Modernizacja wału będzie kosztowała niemal 30 mln zł, z czego kwota dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego to ponad 22 mln zł.

Bartłomiej Pietruszewski, kierownik wydziału inwestycji i remontów RZGW we Wrocławiu, podkreślił, że modernizacja wału pomiędzy Brzegiem Dolnym i Urazem, jest bardzo ważna dla mieszkańców okolicznych miejscowości.

- Te wały były uszkodzone przy powodzi w 1997 r. i w 2010 r. Wówczas tych obwałowań broniło przed żywiołem ponad dwa tysiące ludzi, w tym wojsko i straż pożarna. W ramach usuwania skutków powodzi z 2010 r. wykonaliśmy 1,5 kilometra doszczelnień wału. Obecny projekt kompleksowo załatwi problem doszczelnienia tych wałów - powiedział Pietruszewski.

Kierownik dodał, że oprócz zabezpieczeń przeciwpowodziowych, inwestycja przyczyni się również do poprawy warunków żeglowności na Odrze przez stopień w Brzegu Dolnym.

Inwestycja ma się zakończyć w 2019 r.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.