Będzie modernizacja wału nad Odrą między Brzegiem Dolnym a Urazem

Ponad 11 kilometrów wału przeciwpowodziowego na Odrze między Brzegiem Dolnym a Urazem zostanie zmodernizowane dzięki pieniądzom z Regionalnego Programu Operacyjnego. Inwestycja o wartości 30 mln zł ma się zakończyć w 2019 r.
Będzie modernizacja wału nad Odrą między Brzegiem Dolnym a Urazem
Marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski na konferencji prasowej. (fot. www.umwd.dolnyslask.pl)

Jak powiedział we wtorek (24.10) podczas konferencji prasowej marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski, umowa na dofinansowanie inwestycji została podpisana przez zarząd województwa z Regionalnym Zarządem Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

- Dzięki dotacji zostanie zmodernizowany wał o długości ponad 11 kilometrów. Przyjęty został wariant modernizacji, a nie budowy od nowa, ponieważ jest to opcja tańsza, a przy tym spełniająca warunki, jakie wymagane są przy wałach przeciwpowodziowych - powiedział Przybylski. Modernizacja wału będzie kosztowała niemal 30 mln zł, z czego kwota dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego to ponad 22 mln zł.

Bartłomiej Pietruszewski, kierownik wydziału inwestycji i remontów RZGW we Wrocławiu, podkreślił, że modernizacja wału pomiędzy Brzegiem Dolnym i Urazem, jest bardzo ważna dla mieszkańców okolicznych miejscowości.

- Te wały były uszkodzone przy powodzi w 1997 r. i w 2010 r. Wówczas tych obwałowań broniło przed żywiołem ponad dwa tysiące ludzi, w tym wojsko i straż pożarna. W ramach usuwania skutków powodzi z 2010 r. wykonaliśmy 1,5 kilometra doszczelnień wału. Obecny projekt kompleksowo załatwi problem doszczelnienia tych wałów - powiedział Pietruszewski.

Kierownik dodał, że oprócz zabezpieczeń przeciwpowodziowych, inwestycja przyczyni się również do poprawy warunków żeglowności na Odrze przez stopień w Brzegu Dolnym.

Inwestycja ma się zakończyć w 2019 r.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE