PARTNER PORTALU
  • BGK

Będzie mural upamiętniającego radomski Czerwiec ’76

  • PAP/JL    19 stycznia 2016 - 08:28
Będzie mural upamiętniającego radomski Czerwiec ’76
Będzie mural upamiętniającego radomski Czerwiec ’76. Fot. Mat. prasowe

Jedenaście prac wpłynęło na ogłoszony przez miasto Radom konkurs na projekt muralu upamiętniającego wydarzenia Czerwca’76
Ma on powstać w związku z przypadającą w tym roku 40. rocznicą protestu robotniczego w tym mieście.

Projekty nadesłali artyści z całego kraju. Prace oceniać będzie komisja pod przewodnictwem wybitnego malarza Edwarda Dwurnika. Konkurs ma być rozstrzygnięty do 19 lutego.

Obraz o łącznej powierzchni ok. 300 m kw. powstanie na dwóch ścianach dziesięciopiętrowego wieżowca, znajdującego się w pobliżu miejsca, gdzie w czerwcu 1976 r. protestowali robotnicy. Tuż przy budynku znajduje się pomnik – tablica upamiętniająca czerwcowy protest.

– Zależy nam na tym, by wyeksponować znaczenie radomskiego Czerwca i przypomnieć, że nasza droga do wolności zaczęła się właśnie w Radomiu. Mam nadzieję, że dzięki niekonwencjonalnej formie tematem zainteresujemy również młode pokolenie – mówi prezydent miasta Radosław Witkowski.

Odsłonięcie muralu ma być częścią tegorocznych obchodów rocznicy Czerwca'76.

25 czerwca 1976 r. na ulice Radomia w proteście przeciwko planowanym przez rząd podwyżkom cen żywności wyszło 20-25 tys. ludzi. Doszło do starć z milicją i oddziałami ZOMO. Według badaczy IPN zatrzymano 654 osoby. Tzw. sądowym trybem postępowania objęto 255 osób, a orzeczone kary pozbawienia wolności sięgały 10 lat.

W związku z udziałem w proteście pracę straciło ok. 900 radomian, przede wszystkim pracowników Zakładów Metalowych. Tragiczną konsekwencją protestów było bezprawne bicie zatrzymanych na tzw. ścieżkach zdrowia (szpalery milicjantów bijących ludzi pałkami), które stały się swoistym symbolem Czerwca’76. Zaczęły się także represje wobec uczestników protestu i ich rodzin. Na pomoc ruszyli im przedstawiciele powstałego we wrześniu Komitetu Obrony Robotników.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.