PARTNER PORTALU
  • BGK

Będzie muzeum Jana Pawła II

  • PAP    30 marca 2010 - 18:58

Radni sejmiku Małopolski zgodzili się na utworzenie wspólnie z samorządem Wadowic, ministerstwem kultury i archidiecezją krakowską nowej instytucji kultury - publicznego Muzeum Dom Ojca Świętego Jana Pawła II.
Placówka będzie się mieściła w domu, w którym mieszkali do 1938 roku Wojtyłowie. W 1920 roku urodził się tam Karol Wojtyła. Od 1984 roku w budynku istnieje muzeum papieża, które należy do archidiecezji krakowskiej.

- Województwo włączy się w tworzenie nowoczesnego muzeum, które będzie służyć kształtowaniu świadomości narodowej przyszłych pokoleń. Podejmujemy tą uchwałę w przeddzień obchodów rocznicowych związanych ze śmiercią Jana Pawła II, aby jak najlepiej uczcić jego pamięć - podkreślił wicemarszałek Leszek Zegzda.

Celem działalności muzeum będzie upamiętnianie, zachowanie i upowszechnianie dziedzictwa oraz przesłania Jana Pawła II, inspirowanie nowych inicjatyw kulturalnych i społecznych o wymiarze uniwersalnym oraz wspieranie budowy tożsamości narodowej i społeczeństwa opartego na wartościach chrześcijańskich.

Służby prasowe samorządu województwa podały, że realizacja przedsięwzięcia będzie mogła rozpocząć się jeszcze w kwietniu.

W październiku ubiegłego roku list intencyjny w sprawie powołania wspólnej instytucji kultury podpisali: metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz, minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski, wicemarszałkowie województwa małopolskiego: Roma Ciepiela i Leszek Zegzda oraz burmistrz Wadowic Ewa Filipiak. Dzięki temu w przyszłości placówka w Wadowicach będzie mogła korzystać z dotacji rządowych i samorządowych.

W budynku obecnie ma powstać nowoczesna ekspozycja poświęcona osobie i myśli Jana Pawła II. Projekt przebudowy przygotowała pracownia architektoniczna Jarosława Kłaputa. Kamienica ma odzyskać wygląd z lat 20. XX wieku. Rozkład sal będzie uporządkowany chronologicznie i tematycznie. Zaplanowano m.in. multimedialne prezentacje papieskich encyklik, ekspozycję "Przebaczam zamachowcowi" i sale poświęcone pierwszym latom kapłaństwa Wojtyły.

W placówce urządzone będzie również miejsce pamięci przedwojennych żydowskich właścicieli budynku i ofiar holokaustu z Wadowic.

Burmistrz Wadowic Ewa Filipiak mówiła w październiku, że na prace budowlane w kamienicy potrzeba będzie ok. 10 mln zł. Według ministra Bogdana Zdrojewskiego, muzeum mają współfinansować: ministerstwo kultury, województwo małopolskie i Wadowice. W 2010 roku - jak mówił minister - na ten cel będzie przeznaczone ok. 15 mln zł. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.