PARTNER PORTALU
  • BGK

Będzie nowy pomnik w stołecznej Ochocie?

  • PAP    4 września 2012 - 19:03

Stowarzyszenie Reduta Ordona chce upamiętnienia placówki na warszawskiej Ochocie. "Nie chodzi o przeniesienie pomnika z ul. Mszczonowskiej, ale powinien powstać drugi pomnik w rzeczywistej lokalizacji reduty" - powiedział szef stowarzyszenia Marcin Zdrojewski.
Lokalizację budowli obronnej z czasów Powstania Listopadowego, która weszła do historii także dzięki poematowi Adama Mickiewicza, ustalili archeolodzy w 2010 r. Według nich Reduta Ordona znajduje się na warszawskiej Ochocie, a nie jak powszechnie sądzono w okolicach obecnej ulicy Mszczonowskiej na Woli, gdzie znajduje się pomnik z 1937 roku ku czci obrońców.

Przy ul. Na Bateryjce na Ochocie znaleziono m.in. pociski karabinowe, kule kartaczowe oraz okucia czapek czy guziki z numerem 17 noszonym przez rosyjski pułk piechoty, który atakował Redutę we wrześniu 1831 r.

Upamiętnienie obrońców Reduty utrudnia stan miejsca, gdzie znajduje się placówka. Część terenu wykupiła firma deweloperska Tremon, która nic nie wie na temat planów związanych z upamiętnieniem miejsca. Jednym z właścicieli terenu jest Ośrodek Kultury Muzułmańskiej, który chce w tym miejscu postawić meczet. W miejscu Reduty Ordona znajduje się wysypisko śmieci oraz koczowisko bezdomnych.

Urząd Dzielnicy Ochota zapewnia, że prace nad zagospodarowaniem tego terenu wciąż trwają.

"Na przyszły rok zaplanowaliśmy dokończenie badań archeologicznych z 2010 roku, które zostaną sfinansowane z budżetu miasta oraz państwa. W przyszłości zostanie przeprowadzony także konkurs na zagospodarowanie terenu. Na ten moment miejsce jest objęte ochroną" - powiedziała  we wtorek Aleksandra Żurawska z działu promocji dzielnicy Ochota.

Stowarzyszenie Reduta Ordona zostało zarejestrowane w Urzędzie Dzielnicy Ochota 13 lipca br. Do tej pory zarejestrowało się 24 członków, do których należą wykładowcy uniwersyteccy, architekci, archeolodzy i historycy oraz dziennikarze.

8 września zaplanowano spacer dla mieszkańców zainteresowanych historią Reduty Ordona zorganizowany przez Stowarzyszenie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.