PARTNER PORTALU
  • BGK

Będzie słownik gwary łąckiej

  • Przegląd prasy/PAP/Dziennik Polski    6 lutego 2012 - 09:22
Będzie słownik gwary łąckiej

Ośrodek Kultury w Łącku przygotowuje wydanie „Słownika gwary Łącka i okolic”.
Autorką zbioru jest Monika Kurzeja, filolog polski i etnomuzykolog, góralka, dumna ze swoich korzeni – donosi „Dziennik Polski”.

Na co dzień pracuje w Małopolskim Centrum Kultury Sokół w Nowym Sączu (zabierz głos/oceń prezydenta), gdzie zajmuje się folklorem. „W górach jest wszystko, co kocham. Mogę mieszkać w Polsce lub za granicą. Ale nie wyobrażam sobie, by nie było tam gór” – mówi stanowczo autorka słownika.

Monika Kurzeja opracowała zbiór podsłuchując rozmowy mieszkańców Łącka i okolicznych miejscowości. „Mam nadzieję, że moja praca pozwoli chociaż w niewielkim stopniu ocalić mowę przodków od zapomnienia i pokaże młodemu pokoleniu, że znać gwarę, to tak, jakby znać drugi język” – tłumaczy.

Prof. Józef Kąś, dialektolog z Polskiego Towarzystwa Językoznawczego i wykładowca UJ uważa, że wydanie tego typu zbioru ma pierwszorzędne znaczenie dla każdej społeczności. „Słownik jest odbiciem kultury materialnej i duchowej mieszkańców danego regionu. Jego lektura oznacza dla czytelnika powrót do korzeni. A korzenie określają tożsamość człowieka” – wyjaśnia.

„Słownik gwary Łącka i okolic” zawiera ponad 3 tys. słów i blisko 100 fotografii. Gwara Górali Łąckich nie została jak dotąd szczegółowo zbadana ani opisana. Będzie to więc pierwszy zbiór rejestrujący słownictwo mieszkańców Łącka. „Myślę, że każdy region, tak zwana mała ojczyzna, powinien mieć taką książkę. Cieszę się, że i my się jej doczekaliśmy” – mówi w „Dzienniku Polskim” Janusz Klag, wójt gminy Łącko.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.