PARTNER PORTALU
  • BGK

Będzie Strategia Zarządzania ryzykiem powodziowym w regionie Wisły i Odry

  • PAP    5 września 2014 - 17:13
Będzie Strategia Zarządzania ryzykiem powodziowym w regionie Wisły i Odry

- Strategia obejmująca wszystkie aspekty zarządzania ryzykiem powodziowym w regionie małej Wisły i Górnej Odry ma powstać do 2015 r. - poinformowano podczas konferencji prasowej w Katowicach.
Przedstawiciele ponad 90 gmin i instytucji związanych z gospodarką wodną z trzech województw: śląskiego, opolskiego i małopolskiego przystąpili właśnie pod przewodnictwem Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej (RZGW) w Gliwicach do przygotowania pierwszej edycji Planów Zarządzania Ryzykiem Powodziowym w regionie wodnym Małej Wisły i Górnej Odry.

Prace potrwają do 2015 r. i zaowocują powstaniem strategii obejmującej wszystkie aspekty zarządzania ryzykiem powodziowym: m.in. zapobieganie, przygotowanie do wezbrania, ochronę, wczesne ostrzeganie.

Czytaj też: Nowe wytyczne pozwolą lepiej przygotować się na wypadek powodzi

Powołane w związku z tym projektem zespoły stworzą katalog rozwiązań, których realizacja zapobiegnie lub zminimalizuje ryzyko i skutki powodzi. Plany obejmą działania na rzecz zrównoważonego zagospodarowania przestrzennego, skuteczniejszą retencję wód oraz zmniejszenie ryzyka w przypadku wystąpienia powodzi.

Uwzględniać będą także m. in. analizę kosztów i korzyści, obszary o potencjalnych możliwościach retencyjnych, a także cele środowiskowe zawarte w Ramowej Dyrektywie Wodnej, zasady gospodarowania wodą i formy użytkowania gruntów, elementy planowania i zagospodarowania przestrzennego, ochronę przyrody.

Czytaj też: Mapa terenów zagrożonych powodzią w internecie

"Zarządzanie ryzykiem powodziowym i wdrażanie działań w tym obrębie leży w kompetencjach wielu jednostek, tak administracji rządowej, jak i samorządowej. Dlatego też zaprosiliśmy do współpracy przedstawicieli gmin i instytucji, na których terenie znajdują się obszary szczególnego zagrożenia powodzią. Stąd również konieczność interdyscyplinarnego spojrzenia na to ambitne i ważne dla bezpieczeństwa regionu wodnego przedsięwzięcie" - powiedział pełniący obowiązki dyrektora RZGW w Gliwicach Tomasz Cywiński.

"Rozwiązania wspólnie wypracowane w naszym regionie wodnym, zamieszkałym przez blisko 11 proc. populacji kraju, staną się składową Planów Zarządzania Ryzykiem Powodziowym dla całego państwa. W Polsce takie plany nigdy wcześniej nie były opracowywane" - dodał.

Powstałe Plany Zarządzania Ryzykiem Powodziowym będą obowiązywały przez 6 lat, potem nastąpi ich przegląd oraz aktualizacja.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.