PARTNER PORTALU
  • BGK

Beskidy jak Austria czy Włochy. "Drogi są tam takie same jak u nas"

  • Katarzyna Domagała-Szymonek    7 marca 2018 - 06:00
Beskidy jak Austria czy Włochy. "Drogi są tam takie same jak u nas"
- Naszą myślą przewodnią jest współpraca. Każda miejscowość ma swoje walory i swój kalendarz imprez, więc nie demonizowałbym konkurencji - mówi wójt gminy (fot. UM Brenna)

Brenna, Istebna, Szczyrk, Ustroń i Wisła niejako są do siebie przyklejone, dlaczego więc nie wykorzystać wspólnego potencjału? Myślimy nad uruchomieniem wspólnego transportu czy skypasów, które ułatwią turystom i narciarzom poruszanie się po terenie całej BP. Przyglądamy się, jak takie rozwiązania działają w górskich miasteczkach w Austrii czy we Włoszech. Przecież do górskich kurortów w Austrii nie prowadzą dwupasmowe autostrady, drogi są tam takie same jak u nas - mówi Jerzy Pilch, wójt gminy Brenna.
  • W 2023 roku ma ruszyć Beskidzkie Centrum Narciarstwa. Realizacja projektu nabiera rozpędu. Ma być to kolejna atrakcja przyciągająca w Beskidy. 
  • Jerzy Pilch, wójt gminy Brenna przekonuje, że na jej realizacji skorzystają nie tylko turyści, ale też mieszkańcy gminy.
  • Pytany, czy nie obawia się konkurencji wśród gmin Beskidzkiej Piątki, mówi tak: - Naszą myślą przewodnią jest współpraca. Każda miejscowość ma swoje walory i swój kalendarz imprez, więc nie demonizowałbym konkurencji. Nie jest z tym aż tak źle. 

****

Projekt budowy Beskidzkiego Centrum Narciarskiego został wpisany do Programu dla Śląska, który premier Mateusz Morawiecki ogłosił w grudniu 2017. Wcześniej znalazł się w Rządowej Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Na jakim etapie są prace nad budową kompleksu dla turystów?

Prace prowadzone są na wielu płaszczyznach. Z perspektywy gminy zdecydowanie najważniejszą rzeczą jest przygotowanie i uchwalenie planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu objętego inwestycją. Termin uchwalenia tego dokumentu będzie decydował o starcie budowy całej inwestycji. Co ważne, w uchwale, jaką podjęli radni na sesji Rady Gminy zapisaliśmy, że możemy wdrażać plan etapami. Po uchwaleniu pierwszego etapu inwestor będzie mógł rozpocząć prace budowlane. Liczę na to, że uda się go zakończyć w drugiej połowie 2018 roku. Termin warunkuje postawa ekologów.

Stąd też powołano do realizacji projektu grupę przyrodników, która działa w zespole opracowującym dokumentację. Oni odpowiadają za część merytoryczną kwestii związanych z inwentaryzacją ochrony przyrody.

Zakończył się etap konsultacji społecznych inwestycji. Jakie uwagi mieli mieszkańcy Brennej?

Wpłynęło do nas około 30 uwag od mieszkańców osiedla w okolicy góry Kotarz i organizacji ekologicznych. Chodziło o kwestie potencjalnych problemów z dojazdem czy ochroną wód. Trochę mnie martwią te uwagi, bo budowa kompleksu jest dla mieszkańców nie zagrożeniem, a ogromną szansą na poprawę infrastruktury – kanalizacji, zabezpieczenia w wodę pitną czy właśnie dojazdu.

Ponadto w związku z Centrum Aktywnego Wypoczynku, bo tak kompleks będzie nazywał się po stronie Brennej, Tauron Energetyka realizuje wniosek na budowę dodatkowego zasilania gminy od strony Szczyrku. Tym samym mieszkańcy zyskają większe bezpieczeństwo energetyczne. Obecnie gmina zasilana jest z jednego kierunku, od strony Skoczowa. Rejestrujemy mocne spadki napięcia właśnie w rejonie Brennej Bukowej.×
KOMENTARZE (1)

  • Anka, 2018-03-15 18:05:49

    W 2023 cuda, wianki a dziś w Brennej za centrum to nawet chodników nie ma a główna ulica ti czasy furmanek pamięta. Taki to kurort... 😂