PARTNER PORTALU
 • BGK

Beskidy: Wiatr halny powalił drzewa i uszkodził dachy. Mieszkańcy bez prądu

 • PAP/AT    12 grudnia 2017 - 09:50
Beskidy: Wiatr halny powalił drzewa i uszkodził dachy. Mieszkańcy bez prądu
Silny wiatr, który w porywach osiągał 130 km na godz., łamał drzewa, słupy energetyczne i niszczył dachy (fot.shutterstock)

W ciągu ostatniej doby strażacy interweniowali 1,3 tys. razy by usuwać skutki halnego w Beskidach.
• 1,3 tys. razy wyjeżdżali minionej doby strażacy, by usuwać skutki halnego w Beskidach – podało Centrum Zarządzania Kryzysowego wojewody śląskiego.

• Głównie wzywani byli do powalonych drzew i uszkodzonych dachów.

• Prądu nie ma blisko 17 tys. odbiorców.

Najpoważniejszy wypadek wywołany przez wiatr wydarzył się w poniedziałek (11 grudnia) wieczorem w Bujakowie niedaleko Bielska-Białej. Drzewo runęło na samochód, którym podróżowała pięcioosobowa rodzina, w tym trójka dzieci. Aby wyciągnąć troje pasażerów strażacy musieli odciąć przy pomocy sprzętu pneumatycznego dach pojazdu. Wszyscy zostali przewiezieni na badania do szpitala.

Z informacji strażaków wynika, że silny wiatr, który w porywach osiągał 130 km na godz., łamał drzewa, słupy energetyczne i niszczył dachy. Z danych Centrum Zarządzania Kryzysowego Wojewody wynika, że tylko w Bielsku-Białej i okolicy uszkodzonych zostało ponad 80 dachów budynków, a na Żywiecczyźnie i Śląsku Cieszyńskim łącznie niemal 50.

Energetycy poinformowali, że we wtorek (12 grudnia) rano prąd nie dopływał do blisko 17 tys. odbiorców, głównie na południu woj. śląskiego. Najwięcej awarii odnotowali w Bielsku-Białej. Bez prądu jest tam blisko 2,4 tys. odbiorców. Nie dopływa on także do ponad 5 tys. odbiorców w podbielskich miejscowościach Jasienica, Porąbka i Kozy.

Czytaj też: Wiatr i śnieżyce w Polsce

Najwięcej uszkodzeń w sieci energetycznej na Żywiecczyźnie wystąpiło w gminach Radziechowy-Wieprz i Czernichów, a na Śląsku Cieszyńskim w Brennej. Prądu nie mają też niektórzy odbiorcy m.in. w rejonie Tychów, Myszkowa i Pszczyny. Większość awarii zostanie usunięta wczesnym popołudniem. Niektóre naprawy potrwają do godziny 20.00.

Halny nie oszczędził zabytkowego parku Habsburgów w Żywcu. W ostatnich miesiącach orkany powaliły tam ponad 100 starych drzew. "Teraz halny złamał sześć drzew, a także zniszczył ławkę, lampę i kamerę monitoringu" - powiedział burmistrz Żywca Antoni Szlagor.

Minionej doby w regionie odwołane zostały 64 pociągi pasażerskie. Między innymi późnym wieczorem w Radostowicach koło Pszczyny pociąg utknął w terenie z powodu uszkodzonej trakcji. Strażacy wyprowadzili z niego pasażerów, których przewieziono do Pszczyny.

Koleje Śląskie poinformowały, że z powodu silnego wiatru i opadających na sieć trakcyjną drzew na odcinkach z Żywca do Zwardonia i od Skoczowa do Wisły Głębce pasażerowie będą przewożeni autobusami. "Zakładamy, że zamiast pociągów będą one kursowały do godz. 10.00-11.00" - podał rzecznik przewoźnika Michał Wawrzaszek.

We wtorek rano niespokojnie było jeszcze na Śląsku Cieszyńskim. Rzecznik strażaków z Cieszyna Michał Swoboda poinformował, że wciąż napływają zgłoszenia mieszkańców, głównie z Ustronia i Górek. Wiało także w Bielsku-Białej, ale już nie tak mocno jak w późnym wieczorem.

Synoptycy przestrzegli jednak, że wiatr może wrócić w góry w czwartek, ale ich zdaniem nie będzie wiał z taką siłą jak ostatnio.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.