PARTNER PORTALU
  • BGK

Bezcenne obrazy wróciły na Zamek Książ

  • pt    17 lipca 2015 - 14:11
Bezcenne obrazy wróciły na Zamek Książ
Zamek Książ zaprasza na ekspozycję obrazów z kolekcji Jana Henryka XV von Hochberga

Po kilkudziesięciu latach do Zamku Książ wróciły obrazy z dawnej kolekcji Jana Henryka XV von Hochberga i jego żony Księżnej Daisy. Oprócz nich na wystawie pokazane zostały inne dzieła ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu, które zdobią zamkowe sale.
- Chociaż dziś mówimy o kilkudziesięciu działach sztuki, które chcemy zaprezentować publicznie w zabytkowych wnętrzach tego urokliwego zamku, to wspólnie mamy świadomość tego, że dokonujemy pewnego rodzaju przełomu – powiedział dr hab. Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

Na wystawie można zobaczyć 38 obrazów i 2 rzeźby ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Wśród nich znajduje się 10 obrazów z kolekcji Hochbergów, 4 barokowe portrety członków różnych gałęzi tego rodu oraz inne prace wytypowane do ozdobienia zamkowych wnętrz.

Przygotowania do otwarcia ekspozycji w Zamku Książ trwały wiele miesięcy, ponieważ trzeba było stworzyć odpowiednie warunki prezentacji cennych dzieł sztuki – bardzo precyzyjnie zdefiniowane pod kątem konserwatorskim i spełniające wszelkie normy bezpieczeństwa.

- Projekt, który realizujemy to historyczne wydarzenie dla Zamku Książ – uważa Krzysztof Urbański, prezes zarządu Zamku Książ w Wałbrzychu Sp. z o.o. - Mamy wiele planów na rozwój tego projektu oraz na dalsze wzbogacanie oferty Książa.

Wystawa „Metamorfozy Zamku Książ” składa się z trzech części. Prezentację rozpoczyna się w tzw. Sali Wystaw, gdzie można zobaczyć m.in. scenę z „Metamorfoz” Owidiusza z wyobrażeniem Pana ścigającego nimfę Syrinks i cykl obrazów Stephana Kesslera przedstawiających biblijną historię syna marnotrawnego.

Druga część wystawy eksponowana jest w salonach reprezentacyjnych pierwszego piętra (Trakt Barokowy), które ozdobią dzieła wpisujące się w program treściowy stworzony w XVIII w. przez zespół artystów zatrudnionych przez Konrada Ernsta Maximiliana von Hochberga.

Zobaczymy tam portrety, martwe natury, przedstawienia mitologiczne, animalistyczne, alegoryczne i pejzażowe. Kolejna część wystawy pokazywana jest w Sali Konrada.

Tam będzie można oglądać portrety legendarnych władców z dynastii Przemyślidów oraz Piastów, którzy położyli fundamenty kultury na Śląsku. Relacje Hochbergów z Habsburgami i Hohenzollernami naświetlone zostaną na tle ważnego dla epoki feudalnej mitu cesarskiego aż po jego totalitarny kres w XX w.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.