PARTNER PORTALU
  • BGK

Bezpieczeństwo w polskich miastach: Rzeszów, Białystok i Radom otwierają ranking

  • KDS    4 sierpnia 2017 - 13:44
Bezpieczeństwo w polskich miastach: Rzeszów, Białystok i Radom otwierają ranking
W zestawieniu Home Broker Rzeszów jest najbezpieczniejszym miastem w Polsce (fot. UM Rzeszów/Bogdan Szczupaj)

Polskie miasta są coraz bezpieczniejsze. Rzeszów, Białystok oraz Radom to miasta, które znalazły się na czele rankingu bezpieczeństwa polskich miast 2017 Home Broker.
• Home Broker policzył liczbę przestępstw popełnianych na 1000 mieszkańców danej miejscowości. Na jej podstawie stworzył ranking bezpieczeństwa dla 17 polskich miast.

• Okazuje się, że pod tym w pierwszej trójce najbezpieczniejszych miast znalazł się Rzeszów, Białystok i Radom. Ostatnie miejsca zajęły Katowice i Wrocław. 

• Optymistyczne jest to, że w skali kraju w największych polskich miastach od 2013 roku liczba przestępstw spadła średnio o 27 proc. 

 

Analitycy Home Broker oparli swoje zestawienie na statystkach Komendy Głównej Policji. Porównali ile popełnionych przestępstw przypada na każdych 1000 mieszkańców danej miejscowości. Z 17 miejscowości, które znalazły się w danych KGP, wynika, że najbezpieczniejszy miastem w Polsce jest Rzeszów. W ubiegłym roku doszło do 3183 przestępstw, co oznacza mniej niż 17 przestępstw na 1000 mieszkańców. Drugi w kolejności z wynikiem 17,3 znalazł się Białystok. Trzecie miejsce - 19,2 przestępstw na 1000 mieszkańców - Radom.

Na drugim końcu tego rankingu znajdują się Katowice i Wrocław. W 2016 r. na 1000 mieszkańców stwierdzono tam odpowiednio 37,7 i 38,7 przestępstw.

Optymistyczne jest to, że we wszystkich 17 miastach, które poddano analizie, liczba przestępstw w ostatnich latach spadła. Od 2013 roku średnio był to spadek o 27 proc. W tym kontekście najlepiej wypadł Gorzów Wielkopolski, gdzie liczba stwierdzonych przestępstw w 2016 r. była aż o 55 proc. niższa niż w 2013.

- Miasto to wyraźnie wyróżnia się na tle pozostałych jeśli chodzi o poprawę bezpieczeństwa. W 2013 r. w rankingu bezpieczeństwa było na przedostatniej pozycji, teraz jest na dziesiątej - podkreślają autorzy raportu. Spore spadki w liczbie zanotowanych przestępstw miały miejsce również w Poznaniu (o 42 proc.), Katowicach (o 39 proc.) oraz Gdańsku i Lublinie (po 35 proc.).

Zaś Olsztyn to miasto, gdzie spadek liczby przestępstw był najmniejszy (o 3 proc.). O 10 proc. mniej przestępstw było w 2016 r. w Warszawie, a o 20 proc. – w Krakowie.

Home Broker sprawdził też drugą rzecz z punktu widzenia mieszkańca bardzo istotną -  w których miastach najczęściej dochodziło do kradzieży z włamaniem (do tej statystyki włączone są m.in. włamania do mieszkań i samochodów).

REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • graczwtoto, 2017-08-14 14:26:54

    Do doliniarz: Popieram Twoją wypowiedź. Autorzy artykułu zapomnieli o tym, że inna już jest granica pomiędzy wykroczeniem a przestępstwem oraz o tym, że należało by jeszcze odróżnić, czy sprawcami byli ludzie miejscowi (tzn.mieszkańcy), przyjezdni albo cudzoziemcy. Reszta treści powyższego artykułu,... to tylko słowa, słowa i woda.  rozwiń
  • doliniarz, 2017-08-05 01:39:16

    Przesunięto granicę między wykroczeniem a przestępstwem, więc kradzież kieszonkowa, kradzież paliwa, kradzieże w sklepach stały się wykroczeniem. Nic dziwnego, że liczba przestępstw spadła. Ale czy zrobiło się od tego bezpieczniej?