PARTNER PORTALU
 • BGK

Bezpieczne pobocza nieoświetlonych dróg

 • GK    11 grudnia 2012 - 10:47
Bezpieczne pobocza nieoświetlonych dróg

Obowiązek noszenia m.in. kamizelek i opasek odblaskowych przez wszystkich pieszych idących jezdnią po zmierzchu poza terenem zabudowanym, według posłów SLD, realnie zwiększy bezpieczeństwo na drogach.
Taką m.in. zmianę przewiduje przygotowany przez posłów SLD projekt nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym. Dotychczasowe zapisy ustawy zobowiązują do noszenia elementów odblaskowych jedynie osoby do 15 roku życia.

Każdego roku na polskich drogach giną setki osób. Znaczny odsetek ofiar to osoby poruszające się po zmierzchu wzdłuż nieoświetlonych dróg. W porze nocnej na drogach nieoświetlonych w co 4 wypadku ginie człowiek, gdy tymczasem w porze dziennej w co dziewiątym wypadku.

Według autorów nowelizacji, powodem tragedii jest nie tylko nieostrożność kierujących pojazdami, lecz nade wszystko brak możliwości zauważenia osoby poruszającej się po krawędzi jezdni.

- W wielu przypadkach, szczególnie przy trudnych warunkach atmosferycznych i ograniczonej widoczności kierowca zauważa pieszego w momencie, w którym właściwa reakcja jest praktycznie niemożliwa, a przynajmniej wiąże się z koniecznością wykonania manewru mogącego stanowić zagrożenia zarówno dla niego, jak i innych uczestników ruchu - czytamy w uzasadnieniu projektu.

Jak wskazują statystyki, w roku 2011 r. najechanie na pieszego stanowiło 10.936 wypadków (27,3 proc. ogółu). W ich wyniku zginęły 1394 osoby (33,3 proc. ogółu zabitych w wypadkach drogowych), a 10.200 osób zostało rannych (20,6 proc.).

W roku 2011 r. osoby piesze spowodowały 4.377 wypadków, w których zginęły 754 osoby, co stanowiło 18 proc. ogółu zabitych, a 3718 osób zostało rannych.

Od dłuższego czasu prowadzona jest szeroko zakrojona kampania na rzecz poprawy bezpieczeństwa pieszych na drodze. Zachęca ona do używania elementów odblaskowych przez wszystkich pieszych uczestników ruchu.

Wykonywane pokazy oraz prezentowane symulacje wskazują, jak istotną rolę odgrywają elementy odblaskowe w zapobieganiu wypadkom.

Według posłów, proponowana zmiana Ustawy prawo o ruchu drogowym ma na celu realne zwiększenie bezpieczeństwa pieszych. Koszty wyposażenia w elementy odblaskowe (kamizelka, opaska itp.) są znikome i nie stanowią bariery uniemożliwiającej ich nabycia przez przeciętnego obywatela.

- Należy również podkreślić, że koszty leczenia ofiar wypadków, nie licząc strat materialnych są niewspółmiernie wyższe i trudne do oszacowania. Najważniejszym skutkiem regulacji będzie jednak zmniejszenie liczby osób każdego roku ginących na drogach z powodu niezauważenia ich przez kierujących pojazdami - argumentują posłowie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (5)

 • anew67, 2012-12-14 01:16:36

  Popieram jw oraz firmy ubezpieczeniowe ograniczą odszkodowania, bo pieszy naruszyl przepisy, głównie chyba o to chodzi.
 • pllo, 2012-12-12 11:49:49

  Może jeszcze ubrać płetwy, na wszelki wypadek, kiedy przypadkiem wpadnie się do rzeki. Butla z telenem też może być przydatna jak się w szuwarki pechowy rowerzysta zaplącze, i fosforyzująca bojka ratownicza żeby służby ratownicze niezwłocznie i bez trudu mogły cyklistę namierzyć. Jak to dobrze że ...jaest ktoś kto o nas małych, głupich zadbać umie.  rozwiń
 • cyklista, 2012-12-12 11:14:12

  Kolegę Sportowca popieram bez cienia wątplowości. Ale pytam równocześnie, jak długo jeszcze demokratycznie wybrana ekipa hipokrytów będzie bezpieczeństwo na i przy drogach budowała na odblaskach kurtek, teczek i dziecięcych tornistrów, zamiast na budowie sensownej sieci ścieżek spacerowo-rowerowych.... Piękne skądinąd ORLIKI dzieciom prawie niedostępnymi pozostają i niedługo pewnie skansenami zielonej wyspy okrzyknąć je będzie można. Tak życie łapami kolejnych ekip popaprańców gryzmoli nam nie antyczny a współczesny dramat.  rozwiń