PARTNER PORTALU
  • BGK

Bezpiecznie na wakacje

  • PAP    22 czerwca 2010 - 17:17
Bezpiecznie na wakacje

Całodobowy telefon interwencyjny, kontrole autokarów, kąpielisk, ośrodków wypoczynkowych i placów zabaw złożą się na akcję "Bezpieczne wakacje 2010", która rusza z początkiem wakacji w województwie śląskim.
O jej szczegółach poinformował podczas wtorkowej konferencji prasowej w Katowicach wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk. Odpowiada on za koordynację działań 18 służb, prowadzących działania na rzecz bezpieczeństwa dzieci i młodzieży wypoczywających w wakacje na terenie województwa śląskiego, jak i jadących na kolonie i obozy poza regionem.

W ubiegłe wakacje na terenie woj. śląskiego wypoczywało ok. 70 tys. dzieci w ponad 900 placówkach. 17 tys. dzieci wyjechało na zorganizowany wypoczynek za granicę, w tzw. półkoloniach uczestniczyło 20 tys. dzieci. Śląski kurator oświaty szacuje, że w tym roku liczba wypoczywających będzie porównywalna.

- Śląskie ma tę specyfikę, że mamy góry, wodę, tereny nizinne, ale też dwa duże dorzecza. Jesteśmy również po powodzi, gdzie często koryta rzek zostały podmyte, a kładki czy przejścia zostały uszkodzone. Zachęcam więc do ostrożności. Często zdarza się tak, że jest jeszcze pewnego rodzaju nieodpowiedzialność osób, które dysponują autokarami, trzeba je często i mocno dyscyplinować. Zapraszam wszystkich, jeśli mają jakąkolwiek wątpliwość, czy autokar lub kierowca jest sprawny, aby zgłaszali je na policję lub do inspekcji ruchu drogowego - powiedział wojewoda Łukaszczyk.

Z początkiem wakacji ruszą dwa całodobowe telefony interwencyjne pod nr 32 200 21 71 oraz 800 200 300, również w wersji wielojęzykowej, gdzie można zgłaszać wątpliwości oraz skargi w zakresie bezpieczeństwa i organizacji wypoczynku dzieci i młodzieży.

Kuratorium Oświaty w Katowicach przygotowało informator "Bezpieczeństwo wypoczynku dzieci i młodzieży", zawierający wiele praktycznych informacji dla rodziców. Jak co roku będzie prowadzić nadzór nad wakacyjnym wypoczynkiem uczniów. Policja wraz inspekcją transportu drogowego będzie kontrolować stan techniczny autokarów, czas pracy i trzeźwość kierowców.

Policjanci wraz z ratownikami Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego będą patrolować nielegalne kąpieliska, gdzie najczęściej dochodzi do tragicznych wypadków nad wodą.

Szczególnemu nadzorowi policji poddane zostaną miejsca, w których odbywać się może nielegalny handel alkoholem czy narkotykami.

Inspektorzy Sanepidu skontrolują stan sanitarny obiektów i tras turystycznych oraz będą badać jakość wody w 57 kąpieliskach. Na stronie internetowej Sanepidu jest bieżący wykaz kontrolowanych kąpielisk oraz ocena jakości wody. Inspektorzy nadzoru budowlanego będą kontrolować obiekty budowlane, w których organizowany jest wypoczynek oraz place zabaw. Prowadzona będzie też akcja edukacyjna, m.in. konkursy dla dzieci i młodzieży oraz organizatorów wypoczynku letniego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.