PARTNER PORTALU
  • BGK

Bezpłatne szkolenia dla samorządowców

  • PAP    23 sierpnia 2012 - 13:06
Bezpłatne szkolenia dla samorządowców

Warmińsko-mazurska Straż Graniczna oferuje bezpłatne szkolenia dla samorządowców, którzy chcą poznać tajniki małego ruchu granicznego z Rosją.
Jak poinformowała rzeczniczka warmińsko-mazurskiej Straży Granicznej Justyna Szubstarska, podczas szkoleń funkcjonariusze uczą m.in. gdzie i jakich informacji należy szukać w rosyjskich dokumentach, którymi posługują się w Polsce mieszkańcy obwodu kaliningradzkiego.

Czytaj też: Rusza mały ruch graniczny z Rosją

„Oferty szkoleniowe wysłaliśmy do urzędów miast i gmin, ponieważ legitymować Rosjan mogą też m.in. pracownicy straży miejskich” – powiedziała Szubstarska.

Dotychczas chęć wzięcia udziału w szkoleniach zgłosiły samorządy m.in. Elbląga i Giżycka. W tym drugim mieście szkolić się będą strażnicy miejscy.

„Funkcjonariusze Straży Granicznej przyjadą do nas osobiście, więc mam nadzieję, że przeszkolą się wszyscy nasi funkcjonariusze. My, jako straż miejska, mamy pewną wiedzę na temat małego ruchu granicznego, ale to Straż Graniczna jest najlepiej zorientowana i uważam, że należy skorzystać z tej okazji i podnieść nasze kwalifikacje” – powiedział komendant giżyckiej straży miejskiej Dariusz Gajownik.

Dodał, że liczy m.in. na wytłumaczenie gdzie i jakich informacji należy szukać w dokumentach, którymi posługują się Rosjanie oraz na informacje dotyczące samych kontaktów z cudzoziemcami.

Mały ruch graniczny z Rosją obowiązuje od 27 lipca. Polacy przekraczają granicę na podstawie pozwoleń, Rosjanom pierwsze pozwolenia mają zostać wydane wkrótce.

Z ułatwień w przekraczaniu polsko-rosyjskiej granicy mogą korzystać mieszkańcy woj. pomorskiego, a konkretnie miast: Gdańsk, Gdynia i Sopot oraz powiatów: gdańskiego, nowodworskiego, malborskiego i puckiego oraz w Warmińsko-Mazurskiem: Elbląg, Olsztyn oraz powiaty: elbląski, braniewski, lidzbarski, bartoszycki, olsztyński, kętrzyński, mrągowski, węgorzewski, giżycki, gołdapski i olecki.

Po stronie rosyjskiej mały ruch graniczny obowiązuje w całym obwodzie kaliningradzkim.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.