PARTNER PORTALU
  • BGK

Bezpłatne wycieczki "Pociągiem w Łódzkie"

  • PAP    10 lipca 2013 - 13:15
Bezpłatne wycieczki "Pociągiem w Łódzkie"

Spalski Park Krajobrazowy będzie celem sobotniej wyprawy w ramach cyklu bezpłatnych wycieczek "Pociągiem w Łódzkie", organizowanego przez Urząd Marszałkowski w Łodzi. Zaplanowano wycieczkę pieszą, a także rowerową, której uczestnicy odwiedzą m.in. Spałę i Inowłódz.
Spalski Park Krajobrazowy chroni pozostałości rozległej niegdyś Puszczy Pilickiej i jest jednym z najatrakcyjniejszych terenów pod względem rekreacji i turystyki w Łódzkiem. Wraz z Sulejowskim i Przedborskim Parkiem Krajobrazowym tworzy Zespół Nadpilicznych Parków Krajobrazowych.

Przez teren Parku rzeka Pilica meandruje naturalnym korytem. Jedną z atrakcji wycieczki będzie rezerwat "Spała", słynący ze "szczudłowatych" sosen, a na trasie zaplanowano także wypoczynek na nadpilicznych błoniach w Spale - informuje Urząd Marszałkowski w Łodzi.

Uczestnicy wycieczki rowerowej odwiedzą niemieckie stanowisko dowodzenia z okresu II wojny światowej - kolejowe schrony w Jeleniu i Konewce, Spałę oraz Inowłódz. W tej ostatniej miejscowości atrakcją są zrekonstruowane ruiny zamku obronnego z czasów Kazimierza Wielkiego.

Planowana długość trasy pieszej to ok. 20 km, a trasy rowerowej 40 km. Na wycieczkę trzeba zabrać własny prowiant, wodę i koc piknikowy. W miejscach biwakowych czekać będą rozpalone ogniska lub grille. Pociąg zabierze uczestników wycieczki z dworca Łódź-Kaliska ok. godz. 9.30. Powrót do Łodzi zaplanowano na godz. 17.30.

Bezpłatne zaproszenia upoważniające do udziału w wyciecze pieszej odbierać można w Centrum Informacji Turystycznej w Łodzi. Bilety dla rowerzystów można wygrać w konkursie organizowanym na stronie www.lodzkie.pl

Cykl bezpłatnych przejazdów pociągami do ciekawych miejsc w regionie organizuje łódzki urząd marszałkowski. Wycieczki ruszyły w maju i do września zaplanowano ich w sumie 11. Łodzianie mogli pojechać już m.in. do Zduńskiej Woli, Bolimowskiego Parku Krajobrazowego wraz z fragmentem Rezerwatu Rawka, lasów spalsko-rogowskich i Arboretum w Rogowie, a także do Skierniewic.

W lipcu planowana jest też wycieczka do Parku Krajobrazowego Międzyrzecza Warty i Widawki. W sierpniu będzie można wybrać się na górę Kamieńsk, powstałą przy eksploatacji kopalni węgla brunatnego w Bełchatowie, ponownie odwiedzić Arboretum w Rogowie i pojechać zmodernizowanym pociągiem do Łowicza. Projekt zakończą we wrześniu wycieczki do Skierniewic i Bolimowskiego Parku Krajobrazowego. Ostatnia z nich ma się odbyć 21 września.

Projekt dofinasowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi, a jego partnerami są: Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego i Centrum Informacji Turystycznej w Łodzi.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.