PARTNER PORTALU
  • BGK

Białystok dba o bezpieczeństwo rowerzystów

  • PAP    28 kwietnia 2015 - 15:43
Białystok dba o bezpieczeństwo rowerzystów
W ramach akcji w mieście rozwieszane są plakaty, zaplanowano też rajd rowerowy (fot. Flickr.com/by eugene hood photo)

Bezpieczną jazdę na rowerze - posiadanie odblasków i światełek - promuje kampania społeczna "Błyśnij na rowerze", która we wtorek (28 kwietnia) rozpoczęła się w Białymstoku.
To druga odsłona kampanii "Sam zadbaj o swoje bezpieczeństwo", której pomysłodawcą jest Politechnika Białostocka (PB), a współorganizują ją Komenda Miejska Policji w Białymstoku oraz tamtejszy Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego.

Hasło tegorocznej odsłony "Błyśnij na rowerze" - jak mówiła na konferencji prasowej rzeczniczka uczelni Dorota Sawicka - jest związane z ogłoszonym w tym roku przez ONZ - Rokiem Światła. "Ma też zwrócić uwagę, że oświetlenie i odblaski zwiększają bezpieczeństwo rowerzystów" - dodała.

Rektor uczelni, prof. Lech Dzienis mówił, że kampania ma zwiększyć świadomość rowerzystów o tym, iż ważna jest nie tylko bezpieczna jazda, ale też widoczność na drogach. "Rowerzysta musi być widoczny, bo tylko wtedy będzie bezpieczny" - podkreślił.

Rowerzyści na drogach

Ze statystyk przygotowanych przez KWP w Białymstoku wynika, że w ub. roku w Podlaskiem doszło do 82 wypadków z udziałem rowerzystów; zginęło 7 osób, 83 zostały ranne.

Jak poinformowała Aneta Grochowska-Kasperowicz z Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Białymstoku, w porównaniu z 2013 r., w ubiegłym roku było mniej wypadków z udziałem rowerzystów, mniej było też osób rannych i ofiar śmiertelnych. Najczęstszą przyczyną wypadków jest nieudzielanie pierwszeństwa przejazdu, a najwięcej wypadków z udziałem rowerzystów zdarza się w wakacje.

W ramach kampanii specjalne odblaskowe plakaty z hasłem "Błyśnij na rowerze" rozwieszane są na słupach ogłoszeniowych w mieście a także różnych instytucjach. Jedną z imprez towarzyszących akcji będzie rajd rowerowy 9 maja. We wtorek ruszyły zapisy na udział w nim.

Do akcji włączyły się znane osoby, które promują bezpieczną jazdę na rowerze. Wśród nich są m.in. piłkarz Tomasz Frankowski, aktor Paweł Małaszyński, zespół Cochise oraz lekkoatletka Kamila Lićwinko. W tym roku dołączyli też studenci Politechniki Białostockiej - drużyna Cerber Motosport, która skonstruowała bolid, a także ekipa Photona, która w tym roku wygrała polską edycję konkursu ImagineCup w kategorii World Citizenship.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Aktywna Mobilność, 2015-04-30 10:24:36

    Taka kampania to kolejny przejaw obciążania potencjalnych ofiar obowiązkami- jeśli nie jest poparta akcjami skłaniającymi osoby korzystania z samochodu do przemyślenia swoich zachowań i reakcji wobec ruchu pieszych i rowerzystów, Polska nadal będzie zajmować niechlubne miejsce w statystykach ofiar r...uchu drogowego. Można się dziwić, że takie jednostronne kampanie promuje środowisko akademickie.  rozwiń