PARTNER PORTALU
 • BGK

Białystok: miejskie święcenie pokarmów na wielkanocne stoły

 • PAP    5 kwietnia 2015 - 14:24
Białystok: miejskie święcenie pokarmów na wielkanocne stoły
W Białymstoku pokarmy na wielkanocne stoły poświęcił klubowy kapelan. Fot. mat. prasowe

Kilkaset osób wzięło udział w sobotę w miejskim święceniu pokarmów w centrum Białegostoku. Poświęcono też żywność dla potrzebujących, pomocą którym zajmują się organizacje pozarządowe.
Początek tradycji miejskiego święcenia pokarmów w Białymstoku dały, kilka lat temu, uroczystości o charakterze ekumenicznym, gdy zarówno katolicy, jak i prawosławni, których w regionie są duże skupiska, świętowali Wielkanoc w tym samym terminie.

Dzieje się tak jednak tylko raz na jakiś czas, zwykle Wielkanoc obrządków wschodnich przypada później. W tym roku - 12 kwietnia, czyli tydzień po świętach katolików.

Święcenie odbyło się na Rynku Kościuszki w centrum miasta. Mimo nie najlepszej pogody, zebrało się tam kilkaset osób. Poświęcenia pokarmów dokonał metropolita białostocki abp Edward Ozorowski.

Hierarcha przypomniał, że od wieków panuje zwyczaj, iż chrześcijanie wielkanocne śniadanie rozpoczynają od poświęconych dzień wcześniej pokarmów. "W ten sposób stawiają siebie między ziemią a niebem, bo przecież pokarmy, to owoc ziemi i rąk ludzkich. Kiedy je święcimy, to dziękujemy Panu Bogu za te pokarmy i jednocześnie chcemy tak je spożywać, by przyczyniały się do naszego dobra, zarówno teraz i w przyszłości" - powiedział do zebranych.

Abp Ozorowski oraz prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski - także obecny na uroczystości - złożyli wszystkim wielkanocne życzenia.

Podczas uroczystości poświęcono też trzy kosze m.in. z wędlinami, serem i bochnami chleba, które prezydent Białegostoku przekazał na cele dobroczynne. Trafią do bezdomnych i potrzebujących, którym pomagają organizacje pozarządowe.

Jednym z organizatorów miejskiego święcenia pokarmów jest miejscowe Stowarzyszenie Pomocy Rodzinie "Droga", które zajmuje się rodzinami z całego województwa. Jak mówił szef "Drogi", werbista ojciec Edward Konkol, uroczystość święcenia pokarmów jest okazją do pokazania ludziom ubogim, zagubionym i zapomnianym, że nie są sami w święta. Dodał, że jest to też piękny symbol podsumowania całorocznej pomocy potrzebującym i zaangażowania organizacji pozarządowych.

W ramach swojej dorocznej, przedświątecznej akcji, stowarzyszenie "Droga" rozdało potrzebującym rodzinom z Białegostoku i regionu kilka tysięcy paczek z żywnością. Natomiast Caritas Archidiecezji Białostockiej m.in. przeprowadziła zbiórkę żywności, a w niedzielę rano zaprasza osoby potrzebujące na wspólne wielkanocne śniadanie.

Dużym zainteresowaniem miłośników piłki nożnej, choć nie tylko, cieszyło się święcenie pokarmów, które po południu w sobotę miało miejsce na stadionie miejskim w Białymstoku. Zorganizowane zostało z inicjatywy Jagiellonii Białystok, a uroczystość odbyła się na trybunie Ultra, w czasie meczów zajmowanej przez najbardziej zagorzałych kibiców grającej w piłkarskiej ekstraklasie drużyny.

Wielu uczestników tej uroczystości miało klubowe szaliki, koszulki, a nawet koszyczki przystrojone w barwy Jagiellonii. Pokarmy na wielkanocne stoły poświęcił klubowy kapelan.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.