Białystok: Muzeum Pamięci Sybiru z nowym budynkiem

Władze Białegostoku ogłosiły przetarg na stan surowy budynku Muzeum Pamięci Sybiru - ogólnopolskiej placówki zajmującej się m.in. tematyką wywózek Polaków na Wschód. Liczą, że prace rozpoczną się jeszcze w tym roku i potrwają do połowy 2019 roku.
Białystok: Muzeum Pamięci Sybiru z nowym budynkiem
Od 1 stycznia Muzeum Pamięci Sybiru jest samodzielną placówką (wcześniej była oddziałem Muzeum Wojska w Białymstoku). (fot. pixabay)

To drugi przetarg związany z tą inwestycją. Jeszcze w 2016 r. wykonany został stan zerowy budynku.

Teraz miasto chce wyłonić wykonawcę najważniejszych prac budowlanych. Chodzi bowiem o przebudowę istniejącego magazynu o powierzchni ok. 3,1 tys. m kw. na potrzeby przyszłych ekspozycji, ale również o dobudowę nowej części (2,4 tys. m kw.) pod zaplecze techniczno-administracyjne muzeum.

Prace obejmą też np. przebudowę bocznicy kolejowej i realizację sieci ciepłowniczej i energetycznej, kanalizacji i parkingów. "Początek robót przewidujemy na drugie półrocze tego roku, a zakończenie tego etapu - w połowie 2019 r. Wtedy przystąpimy do prac związanych z budową ekspozycji" - mówił w poniedziałek na konferencji prasowej prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

Szacowany koszt tego etapu inwestycji, to ponad 30 mln zł netto; kolejnych 15 mln zł netto ma kosztować wyposażenie i ekspozycja muzeum.

Truskolaski poinformował, iż samorząd otrzymał informację z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (MKiDN), iż resort zamierza dofinansować ten etap budowy kwotą 16 mln zł, rozłożoną na dwa lata. Powiedział, że miasto wystąpiło z propozycją, by te pieniądze rozłożyć na trzy lata.

"To jest 50 proc. kwoty netto" - dodał Truskolaski, nawiązując do zabiegów miasta, by państwo pomogło sfinansować budowę Muzeum Pamięci Sybiru.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE