PARTNER PORTALU
  • BGK

Białystok. Nawet tysiąc osób na wielkanocnym śniadaniu dla ubogich

  • PAP/KDS    27 marca 2018 - 16:07
Białystok. Nawet tysiąc osób na wielkanocnym śniadaniu dla ubogich
Organizatorzy wielkanocnego śniadania dla ubogich cały czas poszukują wolontariuszy. (fot.pixabay.com)

Nawet tysiąc osób będzie mogło zasiąść w wielkanocną niedzielę do uroczystego śniadania, które dla potrzebujących zorganizują po raz czwarty w Zespole Szkół Katolickich w Białymstoku Caritas Archidiecezji Białostockiej i Fundacja Rodziny Czarneckich.
  • Trwają przygotowania do tego wydarzenia, poszukiwani są jeszcze dodatkowi wolontariusze, którzy pomogą w przygotowaniach.
  • W śniadaniu wielkanocnym mogą wziąć udział wszyscy ubodzy, samotni, potrzebujący, którzy sami nie będą mogli z różnych względów przygotować świąt.
  • Wydarzenie odbędzie się w hali sportowej Zespołu Szkół Katolickich im. Matki Bożej Miłosierdzia, w tym roku o zmienionej godzinie, bo już o 7.30 i potrwa około dwóch godzin.

Dyrektor tej szkoły Honorata Kozłowska powiedziała, że uczniowie będą od środy dekorowali świątecznie halę sportową, by choć na krótko stała się domem dla potrzebujących, i dodała, że w tym roku centralnym elementem dekoracji będzie potężna postać Chrystusa Zmartwychwstałego namalowana na płótnie, która ma nam przypominać, co jest tak naprawdę istotą tych świąt.

- Otworzyć drzwi, to jeszcze za mało - mówiła dyrektor szkoły i dodała, że ma świadomość, iż spożywanie pokarmów w święta jest ważne i potrzebne, ale najważniejsze jest spotkanie.

Przygotowania trwają już od stycznia, a zaplanowano około 250 litrów żurku, około 100 kg pasty jajecznej, 200 kg sałatki jarzynowej, 100 kg wędlin, 100 kg białej kiełbasy, do tego pieczywo, babki, mazurki i inne świąteczne ciasta - poinformowała wiceprezes Fundacji Rodziny Czarneckich Dominika Czarnecka.

Czytaj więcej: Ile Polacy wydadzą na Wielkanoc?

Fundacja współorganizuje w mieście śniadania wielkanocne i wigilie dla ubogich. Pomagają firmy z branży spożywczej, wędliniarskiej, indywidualni darczyńcy.

Czarnecka powiedziała, że w tym roku po raz pierwszy dania będą serwowane bezpośrednio na stoły. Każdy gość otrzyma też kupon, który go upoważni do odebrania paczki żywnościowej, dlatego organizatorzy apelują o niezabieranie ze sobą plastikowych pojemników na żywność.

W przygotowaniu świątecznego posiłku będzie pomagało około 30 wolontariuszy. Kolejni chętni, posiadający aktualną książeczkę zdrowia, mogą się zgłaszać do Fundacji Rodziny Czarneckich. Mieszkańcy miasta mogą np. w Wielką Sobotę przynieść ciasta do Zespołu Szkół Katolickich.

Dyrektor Caritas Archidiecezji Białostockiej ks. Adam Kozikowski podziękował wszystkim za organizację śniadania i włączenie się do pomocy.

Czytaj więcej: Wielkanoc w Wielkanocy. Jedyna taka w Polsce

Poinformował, że rocznie pod opieką białostockiej Caritas na terenie Archidiecezji Białostockiej jest około 40 tys. osób ubogich, ale chociaż potrzebujących przybywa, to jesteśmy w stanie temu zadaniu wszyscy podołać i sprostać.

- Trudno mówić o świętowaniu najważniejszych świąt, bez drugiego człowieka - mówił dyrektor Caritas i zaapelował, aby potraktować organizację śniadania jako wyzwanie i zastanowić się, co niektórym osobom stanęło na przeszkodzie do świętowania: niemożność wynikająca z zasobu portfela czy z tego, że czują się samotne, nie mają do kogo pójść, z kim się spotkać na te święta.

Podczas wielkanocnego śniadania modlitwę poprowadzi i poświęci pokarmy po raz pierwszy biorący udział w wydarzeniu arcybiskup Tadeusz Wojda, który urząd metropolity sprawuje od czerwca 2017 roku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.