PARTNER PORTALU
  • BGK

Białystok: Pierwsi żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej złożyli przysięgę

  • PAP/AT    21 maja 2017 - 11:26
Białystok: Pierwsi żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej złożyli przysięgę
Pierwsza w kraju grupa żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej złożyła przysięgę (fot.youtube.com)

Pierwsza w kraju grupa żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT) złożyła w niedzielę (21 maja) przysięgę w Białymstoku. Kolejne podobne uroczystości, jeszcze tego dnia, odbędą się w Lublinie i Rzeszowie. W sumie przysięgę złoży ok. czterystu ochotników.
Białystok, Lublin i Rzeszów to stolice regionów, gdzie powstały pierwsze trzy brygady WOT. Ochotnicy, czyli osoby które wcześniej nie miały kontaktu z wojskiem i nie odbyły zasadniczej służby wojskowej, odbyli właśnie 16-dniowe szkolenie podstawowe. Kończy je wojskowa przysięga.

W Białymstoku przysięgę złożyło ponad 80 ochotników. Uczestniczący w uroczystości szef MON Antoni Macierewicz podkreślił, że "to wielki dzień, dzień niezwykły, nie tylko dlatego, że nowi żołnierze składają przysięgę wstępując do armii".

Czytaj też: WOT: Ruszają szkolenia ochotników, którzy nie byli w wojsku

"Przysięga to najważniejszy moment w życiu, każdego żołnierza, moment, który pamięta zawsze, moment, który określa go jako Polaka, patriotę, żołnierza, obrońcę własnego narodu, własnej ojczyzny" - mówił szef MON.

"Szczególność tego dnia polega na tym, że składając tę przysięgę uroczyście, symbolicznie rozpoczynacie istnienie terytorialnej służby wojskowej WOT. V Rodzaju Sił Zbrojnych. Wojsk formacji, która zmienia polską armię, która ją na nowo definiuje, na nowo kształtuje, w sposób szczególny wiążąc obowiązek żołnierski, z własnym terytorium, własną ojcowizną, własnym lokalnym społeczeństwem" - powiedział Antoni Macierewicz.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • ja nacisnę jeden przycisk, 2017-05-21 21:13:59

    brawo dla mięsa armat i ministra już ubabrali się błotem jak przystała na tych co bój znają z filmów radzieckich :) :)