PARTNER PORTALU
  • BGK

Białystok: Radni apelują do prezydenta miasta o działania na wypadek ulew

  • PAP/MIW    29 maja 2017 - 20:14
Białystok: Radni apelują do prezydenta miasta o działania na wypadek ulew
7 maja nad Białymstokiem przeszły intensywne ulewy. (fot. pixabay.com)

Radni Białegostoku przyjęli w poniedziałek (29.05) stanowisko, w sprawie zobowiązania prezydenta miasta do podjęcia takich działań, by w przyszłości można było zapobiec "cyklicznemu zalewaniu miasta w sytuacji wystąpienia obfitych opadów deszczu".
• Stanowisko, w którym radni chcą też zapewnienia "odpowiedniego wsparcia" mieszkańcom, których dotykają skutki takich opadów, to inicjatywa radnych PiS, którzy mają w Radzie Miasta Białystok samodzielną większość.

• Stanowisko ma związek z ulewami, które przeszły nad Białymstokiem po południu i wieczorem 7 maja.

 

• Radni przez ponad dwie godziny dyskutowali na sesji, czy takie stanowisko jest potrzebne i jakie ma znaczenie.

- Rada miasta wyraża swoje zaniepokojenie z powodu braku, bądź niedostatecznych działań zapobiegających konsekwencjom powodzi, które od przeszło dekady występują w Białymstoku. Wyjątkowo intensywne opady deszczu stwarzają nieprzewidziane w skutkach zagrożenie dla mienia, zdrowia i życia mieszkańców naszego miasta - zapisano w stanowisku.

Stanowisko ma związek z ulewami, które przeszły nad Białymstokiem po południu i wieczorem 7 maja. Zalanych zostało wiele ważnych skrzyżowań i ulic, niektóre części miasta były czasowo nieprzejezdne, trzeba było wypompowywać wodę z zalanych piwnic i podziemnych parkingów.

Według danych służb meteorologicznych, w ciągu 9 godzin spadło wówczas w mieście tyle deszczu, ile normalnie w półtora miesiąca. Władze miasta oceniły, iż sytuacja była nadzwyczajna, ale - biorąc ją pod uwagę - skala strat minimalna.

Radni przez ponad dwie godziny dyskutowali na poniedziałkowej sesji, czy takie stanowisko jest potrzebne, jakie ma znaczenie, spierali się, czy miasto rzeczywiście podejmuje jakieś działania, by do takich zalań nie dochodziło albo przynajmniej, by mieszkańcy byli o kryzysowej sytuacji ostrzegani (np. by kierowcy mieli sygnalizację, iż zalany jest tunel, kluczowe miejsce w skomunikowaniu dwóch części Białegostoku).

Pojawił się też pomysł, by stanowiska zainicjowanego przez radnych PiS nie przyjmować, decyzję przełożyć, a wcześniej poznać dane o działaniach magistratu związanych z sytuacją hydrologiczną w mieście.

- Chciałbym się dowiedzieć, jakie pan prezydent podjął konkretne kroki w tym kierunku przez ostatnich 10 lat, bo ja, jako mieszkaniec miasta, nie jestem z tego powodu usatysfakcjonowany - mówił przewodniczący klubu radnych PiS Henryk Dębowski.

Na sesji wypowiadała się też przedstawicielka jednej ze wspólnot mieszkaniowych, którą to wspólnotę podtopienia sprzed 3 tygodni dotknęły. Pokazywała nagrania skutków podtopień, prosiła o znalezienie rozwiązań, by do zalania, np. garaży w podpiwniczeniu bloków, nie dochodziło.

Pewne tereny musimy traktować jako zalewowe - przyznaje wiceprezydent

Odnosząc się do zastrzeżeń, zastępca prezydenta Białegostoku Adam Poliński uznał stanowisko za ogólne, mówił, że spodziewał się najpierw dyskusji merytorycznej.

- Nie mogę zgodzić się z oceną, iż brak jest działań do tej pory. To jest naprawdę bardzo złożony proces, prowadzony przez lata, bym powiedział - przez dziesiątki lat (...) Łatwych rozwiązań, obawiam się, że nie ma - mówił Poliński.

Odpierał zarzuty, że niedrożna jest kanalizacja deszczowa, mówił iż trzeba być przygotowanym, że po większych opadach będą - na kilka godzin - zalewane niektóre ulice, by uchronić w ten sposób przed wodą piwnice czy garaże mieszkańców.

- Pewne tereny musimy traktować jako zalewowe - dodał Poliński.

Prezentował liczby, z których wynikało, iż - przy intensywnych opadach - przepływająca przez Białystok rzeka Biała nie jest w stanie tej wody od razu przyjąć i odprowadzić. Mówił o niektórych planowanych inwestycjach, np. miejscach pod zbiorniki retencyjne.

Ostatecznie radni stanowisko przyjęli. Za głosowało 14 radnych, 5 osób było przeciw, a 2 wstrzymały się od głosu. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.