PARTNER PORTALU
  • BGK

Białystok: rocznica przeniesienia do miasta relikwii prawosławnego męczennika

  • PAP/MN    21 września 2016 - 18:40
Białystok: rocznica przeniesienia do miasta relikwii prawosławnego męczennika
Uroczystości odbywają się w dniach 21-22 września (fot. wikipedia.org)

• W Białymstoku rozpoczęły się w środę (21 września) dwudniowe cerkiewne uroczystości.
• Związane są z 24. rocznicą przeniesienia tam z Grodna na Białorusi relikwii Męczennika Gabriela, świętego Ziemi Białostockiej i patrona prawosławnej młodzieży.
Relikwie zostały po południu przewiezione do prawosławnej katedry św. Mikołaja w Białymstoku z cerkwi w Zwierkach k. Zabłudowa (Podlaskie), gdzie przechowywane były od maja, od dorocznych uroczystości ku czci męczennika. Zwierki to rodzinna miejscowość św. Gabriela.

Przy relikwiach wierni będą modlić się przez całą noc. Główne uroczystości odbędą się w czwartek przed południem z udziałem prawosławnych hierarchów z kraju i zagranicy.

Gabriel Gowdel urodził się w Zwierkach w 1684 r. w pobożnej, prawosławnej rodzinie chłopskiej. Gdy miał 6 lat został w nieznanych okolicznościach uprowadzony z domu i zamordowany; jego ciało pochowano na cmentarzu w rodzinnej miejscowości.

Na tym cmentarzu chowano również dzieci, które zmarły podczas zarazy w 1720 r. W trakcie jednego z pogrzebów przypadkiem odkopano ciało Gabriela. Okazało się, że jest ono w nienaruszonym stanie. Cudownie ocalałe szczątki męczennika przeniesiono do krypty w cerkwi w Zwierkach. Uważa się, że wydarzenie to przyczyniło się do ustania epidemii.

Czytaj też: Znamy najlepsze inwestycje Polski Wschodniej 2016

 

Kult Gabriela rósł z biegiem lat, głównie za sprawą uzdrowień przy jego grobie. Po pożarze w 1746 r. kaplicy w Zwierkach, relikwie przeniesiono do Zabłudowa, a potem przez wiele lat wędrowały one po Kresach Wschodnich. Trafiły do Słucka, Mińska, potem do Grodna na Białorusi.

We wrześniu 1992 r. - dzięki porozumieniu z białoruską Cerkwią - uroczyście przeniesiono je do białostockiej katedry św. Mikołaja. Prawosławni duchowni podkreślają, że to wydarzenie miało ogromne znaczenie dla odrodzenia życia religijnego w regionie.

Od początku relikwiami opiekują się siostry zakonne z monasteru Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, początkowo mieszkające w białostockich Dojlidach a obecnie w Zwierkach, gdzie wybudowana została cerkiew pw. Męczennika Gabriela i zabudowania klasztorne.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.