PARTNER PORTALU
  • BGK

Białystok: Rozpoczęły się dni patrona miasta ks. Michała Sopoćki

  • PAP/JS    26 września 2017 - 19:23
Białystok: Rozpoczęły się dni patrona miasta ks. Michała Sopoćki
Ks. Sopoćko od 1947 r. był związany z Białymstokiem, gdzie mieszkał i pracował do śmierci w 1975 r. (fot. UM Białystok)

Mszą w sanktuarium Miłosierdzia Bożego rozpoczęły się po południu w Białymstoku Dni Patronalne miasta. Ich główny cel to przybliżenie postaci patrona Białegostoku, błogosławionego ks. Michała Sopoćki.
• Uchwała ws. ustanowienia ks. Sopoćki patronem Białegostoku została przyjęta przez Radę Miasta w lutym 2016 r. Wcześniej zgodę wyraziła Stolica Apostolska.

• Dni patronalne organizują miasto Białystok i Archidiecezja Białostocka.

Ksiądz Michał Sopoćko i św. siostra Faustyna Kowalska, której - w latach 1933-36 w Wilnie - ks. Sopoćko był spowiednikiem i powiernikiem duchowym - są w Kościele katolickim głosicielami kultu Miłosierdzia Bożego.

Ks. Sopoćko od 1947 r. był związany z Białymstokiem, gdzie mieszkał i pracował do śmierci w 1975 r. 28 września 2008 r. w Białymstoku odbyły się uroczystości beatyfikacyjne ks. Sopoćki. Błogosławiony jest patronem miasta od lutego 2016 r.

Zapowiadając wcześniej na konferencji prasowej dni patronalne bp Henryk Ciereszko mówił, że ks. Sopoćko "też w jakiś sposób czyni znanym Białystok", bo to patron rozpoznawalny na całym świecie. Na ten aspekt uwagę zwracał także prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

Bp Ciereszko podkreślał, że Kościołowi zależy w aspekcie religijnym dni patronalnych na "ukazywaniu" postaci ks. Sopoćki. Mówił też, że modlitwy podczas tych dni to okazja do "dziękowania Bogu za to, że objawia się jako miłosierny" i za łaski otrzymywane za pośrednictwem patrona.

Tłumaczył, że - zgodnie z wiarą - patron to osoba bliska danej społeczności, która wiele wniosła w jej życie, ale też "orędownik u Boga", wzór do naśladowania. Podkreślał, że ks. Sopoćko był osobą zaangażowaną w wielu aspektach życia: społecznym, politycznym, edukacyjnym, charytatywnym i w tych wymiarach pokazywał idee miłosierdzia. "I tutaj jest okazja, by w różnych środowiskach tę postać w taki sposób przybliżać" - dodał bp Ciereszko.

Za realizowanie w życiu różnych wymiarów miłosierdzia po raz pierwszy na dniach patronalnych będą przyznane w środę nagrody im. ks. Michała Sopoćki "Michały". Nada je wydawnictwo wydające miesięcznik Archidiecezji Białostockiej "Drogi Miłosierdzia". Również w środę będzie promowana rodzinna gra planszowa "Poznaję Białystok z Patronem Miasta". Także w środę będzie rozstrzygnięty ogólnopolski konkurs twórczości dzieci i młodzieży "Dary serca" poświęcony księdzu Sopoćce, a wieczorem koncert na Rynku Kościuszki da zespół Sound'n'Grace.

W czwartek wieczorem mszę w intencji mieszkańców Białegostoku odprawi w katedrze metropolita białostocki abp Tadeusz Wojda.

Uchwała ws. ustanowienia ks. Sopoćki patronem Białegostoku została przyjęta przez Radę Miasta w lutym 2016 r. Wcześniej zgodę wyraziła Stolica Apostolska. Inicjatorem było Stowarzyszenie Czcicieli Miłosierdzia Bożego, które zebrało kilka tysięcy podpisów w tej sprawie. W poniedziałek białostoccy radni - na wniosek prezydenta - nazwali imieniem ks. Sopoćki jedną z budowanych obecnie ważnych ulic w mieście. W mieście jest też m.in. szlak śladami miejsc związanych z postacią tego błogosławionego.

Dni patronalne organizują miasto Białystok i Archidiecezja Białostocka.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.