PARTNER PORTALU
  • BGK

Białystok. Tłumy na Wielkim Jarmarku Kaziukowym

  • PAP/KDS    4 marca 2018 - 16:06
Białystok. Tłumy na Wielkim Jarmarku Kaziukowym
Na straganach można było kupić przede wszystkim wielkanocne ozdoby: palmy, pisanki, koszyczki i haftowane serwetki. (fot.pixabay.com)

Pisanki zdobione woskiem i słomą, palmy wielkanocne, wiklinowe koszyki, ale też wypieki i przysmaki kuchni regionalnej można było kupić w niedzielę (4.03) podczas Wielkiego Jarmarku Kaziukowego organizowanego w ramach XIX Dni Kultury Kresowej w Białymstoku.
Dni Kultury Kresowej organizuje Towarzystwo Przyjaciół Grodna i Wilna oraz Fundacja na rzecz Pomocy Dzieciom z Grodzieńszczyzny. Jarmark tradycyjnie odbył się na placu przed Teatrem Dramatycznym.

Mimo mroźnej pogody (w Białymstoku od rana utrzymywała się temperatura poniżej minus 5 st. C) jarmark chętnie odwiedzali mieszkańcy. Swoje wyroby na stoiskach sprzedawało około stu twórców z różnych części Polski, ale też z Litwy i Białorusi.

Na straganach można było kupić przede wszystkim wielkanocne ozdoby: palmy, pisanki, koszyczki i haftowane serwetki. Spacerowicze chętnie też zaglądali na stoiska z regionalnymi ciastami, chlebami, serami i wędlinami. Można było też kupić m.in. naturalne kosmetyki, biżuterię czy drewniane zabawki.

Swoje palmy sprzedawała Leokadia Szałkowska z Wilna. Mówiła, że wileńskie palmy, które robione są z suszonych traw i kwiatów barwionych naturalnie, wciąż są żywą tradycją i cieszą się dużym zainteresowaniem ludzi. W jej rodzinie, robienie palm, to wielowiekowa tradycja, pani Leokadia uczy też jej swoje dzieci i wnuki.

W tym roku, oprócz tradycyjnych wileńskich palm, przywiozła też zdobione pisankami. Szałkowska powiedziała, że przyjeżdżając na jarmarki do Białegostoku zobaczyła pisanki lipskie, które są zdobione woskiem i zainspirowała się, aby nie tylko zrobić pisanki, ale też, aby ozdobić nimi palmy.

Swoje pisanki zdobione słomą przywiozła Maryna Jaremczyk z Grodna. Jak mówiła, to bardzo czasochłonne zajęcie. Najpierw wydmuszkę trzeba pomalować, następnie naciąć cieniutko słomę, ułożyć wzory i przykleić. Powiedziała, że zdobi w ten sposób wydmuszki od kilu lat, a jej pisanki dotarły m.in. do Australii i Stanów Zjednoczonych.

Dni Kultury Kresowej potrwają do 19 marca, a wydarzenia będą odbywać się w Białymstoku, Księżynie i Wysokiem Mazowieckiem.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.