PARTNER PORTALU
  • BGK

Białystok, Wielkanoc: Miejskie święcenie pokarmów na rynku

  • PAP/AT    25 marca 2016 - 14:18
Białystok, Wielkanoc: Miejskie święcenie pokarmów na rynku
Kilka lat temu, powstał pomysł by wspólnie święcić pokarmy na wielkanocny stół (fot.pixabay.com)

• Na Rynku Kościuszki w Białymstoku odbędzie wię miejskie święcenie pokarmów wielkanocnych.
• To wieloletnia tradycja w mieście.
• Ma charakter ekumeniczny, wówczas kiedy święta katolickie i prawosławne przypadają w tym samym terminie.
Organizatorem miejskiego święcenia są władze miasta oraz Stowarzyszenie Pomocy Rodzinie "Droga".

W Podlaskiem są duże skupiska ludności prawosławnej. Raz na jakiś czas święta wielkanocne w obu obrządkach przypadają w tym samym czasie. Kilka lat temu, powstał pomysł by wspólnie święcić pokarmy na wielkanocny stół. W tym roku Wielkanoc obrządków wschodnich przypada 1 maja, czyli ponad miesiąc po świętach katolików.

Jak powiedział na konferencji prasowej jeden z organizatorów, szef stowarzyszenia "Droga" werbista ojciec Edward Konkol, mimo że w tym roku święta odbywają się w różnych terminach, to miejskie święcenie pokarmów stało się już tradycją, kiedy w sobotnie południe na białostockim rynku spotykają się mieszkańcy.

Czytaj też: W Wielki Piątek i Wigilię wcześniej wyjdziemy z pracy?

Konkol dodał, że wiele osób, które uczestniczy w tych uroczystościach, to osoby ubogie i zagubione. Przychodzą poświęcić pokarmy na rynek, bo - jak zaznaczył - wielu z nich "zgubiło swoją drogę do Kościoła". Zauważył, że to okazja do pokazania tym ludziom, iż nie są sami w święta wielkanocne.

Konkol przypomniał też, że dawniej pokarmy święciło się w domach - każdy przygotowywał swój koszyk, przychodził ksiądz i święcił. Jednak - jak zauważył - razem z rozwojem miast, ze względów organizacyjnych przeniesiono święcenie do kościoła. "Miejskie święcenie na rynku jest takim święceniem w pół drogi między kościołem a domem" - powiedział ksiądz.

Podczas sobotniego spotkania poświęcone zostaną też kosze z jedzeniem, które przekazane będą charytatywnym organizacjom pozarządowym z Białegostoku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.