PARTNER PORTALU
  • BGK

Białystok: Zatrzymano osoby podejrzane o oszustwa metodą "na wnuczka"

  • PAP    26 września 2016 - 13:49
Białystok: Zatrzymano osoby podejrzane o oszustwa metodą "na wnuczka"
Oszuści działali w sposób znany już powszechnie - metodą "na wnuczka". (Fot. Pixabay)

• Do aresztu trafiły dwie osoby podejrzane o udział, w dokonywanych w Białymstoku, oszustwach tzw. metodą na wnuczka.
• Zostały zatrzymane przez policję w pociągu.
• Para miała przy sobie prawie 70 tys. zł, które udało się wyłudzić od starszych mieszkańców miasta.
Jak poinformował w poniedziałek rzecznik podlaskiej policji Andrzej Baranowski, aresztowani to 29-letnia kobieta i 25-letni mężczyzna, mieszkańcy Łodzi. Zarzucono im łącznie dziewiętnaście przestępstw: wyłudzeń i prób wyłudzeń pieniędzy na terenie Białegostoku.

W trzech przypadkach starsze osoby straciły łącznie blisko 70 tys. zł. Taką kwotę znaleźli policjanci przy zatrzymanych.

Jak dodał Baranowski, oszuści działali w sposób znany już powszechnie. Pierwszy z nich dzwonił na numery stacjonarne i próbował przekonać starszą osobę, która odebrała telefon, że jest kimś z rodziny i potrzebuje pomocy finansowej. Po niej był drugi telefon, od rzekomego funkcjonariusza CBŚ. Ten zapewniał, że pracuje nad sprawą oszustw i nakłaniał do zabrania pieniędzy z banku i ich przekazania, co miałoby pomóc w zatrzymaniu oszustów na gorącym uczynku.

Czytaj też: Pierwszy w Polsce System Ostrzegania Seniorów przed… wnuczkiem

Według policji, zatrzymana para zajmowała się odbieraniem pieniędzy.

W tym roku w Podlaskiem odnotowano 127 prób wyłudzenia w taki sposób pieniędzy od osób starszych. W 19 przypadkach próby oszustom się powiodły, a straty przekroczyły 563 tys. zł. 19 osób podejrzanych zatrzymano, łącznie postawiono im 179 zarzutów.

Na początku września w Białymstoku zapadł wyrok wobec dwóch osób, oskarżonych o udział w kilkudziesięciu takich przestępstwach popełnionych w 2013 roku. Sąd okręgowy skazał ich na kary 7 i 5 lat więzienia. Pieniędzy, które zaraz po odebraniu ich od osób oszukanych były prawie w całości transferowane do Wielkiej Brytanii, nie udało się odzyskać.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.