PARTNER PORTALU
  • BGK

Biblioteka to dobra inwestycja

  • PAP    7 maja 2013 - 13:03
Biblioteka to dobra inwestycja

Przykłady udanych inwestycji oraz adaptacji przestrzeni bibliotecznych można od wtorku oglądać na otwartej w Bibliotece Śląskiej w Katowicach wystawie „Biblioteka-dobra inwestycja”.
Ekspozycja prezentuje najciekawsze rozwiązania architektoniczne z całej Polski.

„Wszyscy chcą, żeby biblioteki tętniły życiem, trzeba jednak mieć gdzie realizować te zadania. Wystawa prezentuje najciekawsze budowy i rozbudowy zrealizowane w ostatnich latach m.in. w ramach programu Biblioteka+, w ramach, którego powstają interesujące projekty w całym kraju" - powiedziała koordynator regionalny Programu Rozwoju Bibliotek oraz programu Biblioteka+ Magdalena Madejska.

Biblioteka+ - program wsparcia budowy, rozbudowy i przebudowy bibliotek - jest wieloletnim programem ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Jego strategicznym celem jest przekształcenie bibliotek gminnych w nowoczesne centra dostępu do wiedzy, kultury oraz ośrodki życia społecznego.

Skierowany jest do gminnych bibliotek publicznych, ze szczególnym uwzględnieniem m.in. bibliotek z gmin wiejskich i miejskich, w których liczba mieszkańców nie przekracza 50 tys. Przygotowanie i wdrożenie tego programu zostało powierzone Instytutowi Książki.

Wystawa prezentuje dwanaście plansz z przykładami kilkunastu udanych inwestycji oraz adaptacji przestrzeni bibliotecznych z całego kraju.

„Połowa z nich dotyczy województwa śląskiego, gdzie zrealizowano wiele ciekawych inwestycji. Jedną z nich jest adaptacja na potrzeby biblioteki budynku po nieistniejącym kinie w Mikołowie. Zachowano w nim salę kinową, w której odbywają się seanse. Dwie plansze są poświęcone bibliotece w Godowie, gdzie w interesujący sposób zaadaptowano niefunkcjonalny hol, w którym organizowane są wystawy" - dodała Madejska.

Ekspozycja została przygotowana przez Instytut Książki we współpracy z warszawskim oddziałem Stowarzyszenia Architektów Polskich. Wystawa inauguruje obchody Tygodnia Bibliotek w woj. śląskim. Będzie czynna do końca maja.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Eterno Vagabundo, 2013-05-07 14:33:01

    Ta biblioteka Może Was zachwycić. A Katowice, Mogą się z niej szczycić.