PARTNER PORTALU
  • BGK

Biblioteka w Gorzowie Wielkopolskim zakończyła rewitalizację secesyjnej willi Lehmanna

  • PAP    5 marca 2015 - 13:32

Biblioteka wojewódzka w Gorzowie Wlkp. zakończyła rewitalizację secesyjnej willi Lehmanna - jednego z najcenniejszych obiektów w architekturze secesyjnej znajdujących się mieście.
Do zabytkowego obiektu zostaną przeniesione zbiory specjalne, powstanie tam stała galeria grafiki i gabinet historii książki. Willa będzie także wykorzystywana do celów edukacyjnych.

"Jest to przywrócenie dla miasta pięknej rzeczywiście perły, jak to ktoś nazwał, secesji berlińskiej" - powiedział dyr. Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie Wlkp. Edward Jaworski.

Jak dodał w willi będą się mieściły zbiory specjalne. Podkreślił, że znajdą się tam pomieszczenia reprezentacyjne, recepcyjne, a także będą tam wystawy związane z zasobami Biblioteki.

Zaznaczył, że mieszkańcy Gorzowa już mogą oglądać odnowiony, zabytkowy budynek, a do początku kwietnia zakończą się prace związane z przystosowaniem jego wnętrz do planowanych funkcji. Powierzchnia budynku to ok. 1 tys. m kw. łącznie z poddaszem i piwnicami.

Willa Lehmanna była główną siedzibą biblioteki do czasu oddania do użytku jej nowego gmachu, którego budowa zakończyła się w grudniu 2007 roku. Od tego czasu zabytkowy budynek nie był użytkowany, gdyż wymagał kapitalnego remontu.

W 2013 r., w pierwszym etapie rewitalizacji wyremontowano dach i poddasze willi. Te prace pochłonęły ok. 458 tys. zł. Biblioteka otrzymała na ten cel dotację w wysokości 348 tys. zł z ministerstwa kultury i dziedzictwa narodowego.

Zakończony 28 lutego br. drugi etap remontu willi objął rewitalizację elewacji, wnętrz budynku i wymianę wszystkich instalacji. Prace pochłonęły 2,6 mln zł łącznie z wyposażeniem. Część budowlana projektu kosztowała nieco ponad 2 mln zł, z tego ok. 1,9 mln zł stanowiły środki unijne.

Hans Lehmann był znanym w Landsbergu (obecnie Gorzów Wlkp.) inżynierem maszyn rolniczych. W 1903 roku na miejscu rozebranej kamienicy rozpoczął budowę secesyjnej willi. Została ona zaprojektowana przez pracownię berlińskiego architekta Karla Edouarda Bangerta.

Centralnym elementem budynku jest reprezentacyjny, dwukondygnacyjny hol, gdzie zachowały się elementy wyposażenia i wystroju w stylu secesyjnym, w tym kaflowy piec, fantazyjnie ukształtowana krata oraz malowidła ścienne.

Po II wojnie światowej willa była siedzibą prokuratury, a potem jednego z wydziałów urzędu wojewódzkiego. W 1986 roku właścicielem budynku została Wojewódzka Bibliotek Publiczna. Przez kolejne lata była to jej główna siedziba.

Obecnie jest nią okazały gmach o pow. ponad 8 tys. m2 wybudowany w sąsiedztwie zabytkowej willi. Mieszczą się w nim: wypożyczalnie książek, czytelnie, działy: zbiorów audiowizualnych, specjalnych, informacyjno-bibliograficzny, zbiorów regionalnych, Centrum Kultury i Informacji "Ameryka w twojej bibliotece", Ośrodek dla Osób Specjalnej Troski oraz Ośrodek Kultury Francuskiej. Obecnie funkcjonuje też 14 filii miejskich.

Na koniec ub. roku księgozbiór gorzowskiej biblioteki liczył 414.698 woluminów i 46.973 pozycje zbiorów specjalnych. W 2014 r. książnica miała ponad 32 tys. czytelników i zanotowała ponad 181 tys. odwiedzin. Liczba wypożyczeń na zewnątrz wyniosła ponad 410 tys.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.