PARTNER PORTALU
 • BGK

Biblioteki muszą "walczyć" o czytelników i przetrwanie

 • pt/pap    7 kwietnia 2016 - 15:23
Biblioteki muszą "walczyć" o czytelników i przetrwanie
Biblioteki do innych placówek kultury włączają samorządy lokalne, po zasięgnięciu m.in. opinii biblioteki wojewódzkiej (biblioteka.brzegdolny.pl)

• Już ok. 30 proc. warmińsko-mazurskich bibliotek, najczęściej tych w miejscowościach gminnych, zostało włączonych do innych instytucji kultury, najczęściej - domów kultury.
• Ze względów ekonomicznych samorząd włączają biblioteki do innych placówek kultury  po zasięgnięciu m.in. opinii biblioteki wojewódzkiej.
W województwie warmińsko-mazurskim działa 119 bibliotek gminnych, które razem z filiami mają 306 punktów, w których można wypożyczać książki. Dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie Andrzej Marcinkiewicz na regionalnej konferencji bibliotekarzy poinformował, że już 1/3 z nich została włączona do innych instytucji kultury, np. gminnych centrów informacji, czy ośrodków kultury. Planowane są kolejne takie łączenia.

Biblioteki do innych placówek kultury włączają samorządy lokalne, po zasięgnięciu m.in. opinii biblioteki wojewódzkiej. Marcinkiewicz przyznał, że głównym powodem takich działań są względy ekonomiczne.

"Ale nie tylko. Czasami zdarza się, że samorządowcy uważają, że w bibliotece za mało się dzieje, że bibliotekarz jest zbyt mało twórczy, że jego praca ogranicza się jedynie do podawania książek nielicznym czytelnikom" - przyznał Marcinkiewicz, który apelował do bibliotekarzy z regionu o to, by tworzyli dla lokalnych środowisk atrakcyjną ofertę kulturalną, by "podglądali" inne placówki kultury, by inspirowali się działaniami innych w tym zakresie.

"Jak będziecie dobrze, aktywnie działać, to nikomu do głowy nie przyjdzie was włączać gdzie indziej" - argumentował Marcinkiewicz.

Dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej przyznał, że w wielu przypadkach pracownicy bibliotek nie patrzą perspektywicznie, nie zabiegają o czytelników.

"Najczęściej bibliotekarz zaczyna się martwić, że go włączą np. w strukturę domu kultury, gdy zaczyna o tym mówić wieś, czy miasteczko. Wtedy to już jest za późno" - przyznał Marcinkiewicz i podał, że z danych, którymi dysponuje Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie wynika, że większość bibliotek, które wchłonęły domy kultury wyszło na tym nie najlepiej.

"Dyrektorzy tych placówek, które mają bibliotekę, nie zawsze rozumieją, jaka jest rola tego miejsca. Bywa, że jest mniej pieniędzy na zakup książek" - przyznał.

Wśród pozytywnych przykładów transformacji biblioteki wskazano placówkę w Starych Juchach koło Ełku. Tam to biblioteka przejęła rolę centrum kultury.

Oprócz wypożyczalni książek i multimediów w bibliotece działa m.in. pracownia poligraficzna, organizowane są tam warsztaty dla dzieci, dorośli tańczą zumbę i chodzą z kijkami, a na najbliższe mistrzostwa w piłce nożnej zostanie zainstalowany duży ekran, na którym będą wyświetlane mecze.

"Tego chcą nasi panowie, więc to zrobimy" - mówił dyrektor tej placówki Radosław Nowacki i przyznał, że aby tak aktywnie działać trzeba we własnym zakresie pozyskiwać pieniądze, bo dotacja z gminy na to nie wystarcza.

"Mamy człowieka tylko od wyszukiwania projektów. Składamy wnioski najczęściej o małe kwoty, np. 3 tys. zł, ale gdy ma się ich kilka już można działać" - przyznał Nowacki i dodał, że dzięki tym projektom biblioteka w Starych Juchach m.in. zwiększyła środki na zakup książek z 3 tys. zł do 20 tys. zł.

Sekretarz gminy Stare Juchy Jarosław Franczuk przyznał, że władze gminy są dumne ze swojej biblioteki, pokazują ją odwiedzającym gminę delegacjom. "Ale żeby to mogło tak cudownie działać ważne jest też zainteresowane tym społeczeństwo; na szczęście my takie mamy" - przyznał samorządowiec.

Z przedstawionych na czwartkowej konferencji danych wynika, że w woj. warmińsko-mazurskim wskaźnik czytelnictwa w regionie wynosi 14,33 na 100 mieszkańców, przy czym najwięcej czytelników to małe dzieci i seniorzy

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (2)

 • smutne to..., 2016-07-05 19:00:21

  Do Basia1: Jeśli jest tak, że wójt nie korzysta z biblioteki - powinien obniżyć sobie pensje do budżetu swojej biblioteki...
 • Basia1, 2016-07-05 17:03:51

  Żeby biblioteka mogła działać i się rozwijać musi mieć pieniądze i ludzi - jeśli w mojej bibliotece jestem sama zatrudniona na 1/2 etatu i wykonuje tą samą pracę jak inni pracując na całym etacie - bo nasz organizator tj gmina uważa, że ją nie stać na więcej a budżet biblioteki to 1/ 2 rocznych zar...obków wójta to naprawdę proszę nie obrażać bibliotekarzy mówiąc że bibliotekarzom nie chce się pracować ...  rozwiń