PARTNER PORTALU
  • BGK

Bielska Zadymka Jazzowa

  • PAP    16 lutego 2011 - 21:18

Rozpoczyna się Lotos Jazz Festival - 13. Bielska Zadymka Jazzowa. Na festiwalu wystąpią m.in. Amerykanie: pianista Ahmad Jamal i saksofonista Joshua Redman, holenderska saksofonistka Candy Dulfer, izraelski kontrabasista Avishai Cohen oraz polscy muzycy.
Bielska Zadymka Jazzowa trwa od środy do soboty.

Dyrektor festiwalu Jerzy Batycki zapowiedział w środę, że Zadymka 2011 to festiwal gwiazd i premier. Największymi wydarzeniami staną się występy Ahmada Jamala, a także światowa premiera projektu izraelskiego kontrabasisty Avishai Cohena "The Seven Seas".

Pierwsze akordy tegorocznej Zadymki popłynęły z saksofonu bielszczanina Marcina Żupańskiego. Zdaniem dyrektora festiwalu Jerzego Batyckiego koncert "Marcin Żupański Chicago Quartet" to element jednego z trzech nurtów tegorocznej Zadymki: prezentacji wspólnych projektów muzyków polskich i amerykańskich. Żupański wystąpił z premierowym, autorskim materiałem, będącym pokłosiem współpracy z muzykami w Chicago: Stuartem Midemanem (pianino), Patrickiem Mulcahy (kontrabas) i Clifem Wallace'em (perkusja).

Podczas festiwalu w tym nurcie Zadymki wystąpią jeszcze kwintet perkusisty Tomasza Grochota, któremu towarzyszył będzie amerykański trębacz Eddie Henderson, a także kwartet pianisty Piotra Wyleżoła z udziałem perkusisty Billy 'ego Harta, kontrabasisty Eda Schullera i trębacza Roberta Majewskiego.

Gwiazdą inauguracyjnego wieczoru będzie holenderska saksofonistka Candy Dulfer. To nurt gwiazdorski festiwalu. Muzyka Holenderki sytuuje ją na pograniczu jazzu i popu. Występowała między innymi ze Stingiem. Candy zawita do Bielska-Białej już po raz drugi. Poprzednio koncertowała tu w połowie lat 90-tych. Środowy występ jest jej jedynym koncertem w Polsce.

Zdaniem Batyckiego największą gwiazdą bezsprzecznie będzie amerykański pianista Ahmad Jamal. - To genialny muzyk, który w Polsce jest mniej znany. Należał on do ulubionych pianistów Milesa Davisa i miał ogromny wpływ na jego twórczość w latach 50-tych XX wieku - powiedział Batycki.

Pianista wystąpi w sobotę. Podczas koncertu odbierze statuetkę "Anioła jazzu", którą organizatorzy Zadymki przyznają najwybitniejszym twórcom gatunku. Wśród laureatów wyróżnienia znajdują się między innymi: Dee Dee Bridgewater, Ron Carter, McCoy Tyner, Wayne Shorter, Charlie Haden, Joe Lovano i Roy Hargrove.

W czwartek jedyny koncert w Polsce da wirtuoz saksofonu - Amerykanin Joshua Redman.

Tuż po Jamalu miłośnicy jazzu usłyszą "Siedem Mórz" Avishai Cohena. To przykład trzeciego nurtu - wschodzących gwiazd. Izraelski dziennik Jerusalem Post uznał go za "najbardziej udany produkt eksportowy izraelskiej sceny jazzowej". Jego muzyka to połączenie rytmów bliskowschodnich, wschodnioeuropejskich i afrykańskich. "Seven Seas" to według zapowiedzi "kołysankowe rytmy i suity pełne symfonicznej obfitości dźwięków".

Wschodzącą gwiazdą jest Brazylijka CeU, która w Polsce wystąpi po raz pierwszy. W swoim kraju jest ogromnie popularna. Uczestniczyła ostatnio w projekcie Herbiego Hancocka "Imagine project".

Tradycyjnie - na zakończenie Zadymki - zaplanowano koncert w schronisku na górującej nad Bielskiem-Białą Szyndzielni. Wystąpi szwajcarski zespół The Hillbilly Moon Explosion prezentujący nie tyle jazz, co rock'n'roll, czy rockabilly.

Nowością tegorocznej Zadymki będą transmisje niektórych koncertów w internecie. Zobaczyć je można na "telewizyjnej" stronie Zadymki - www.zadymka.ajctv.pl. Transmitowane będą między innymi występy Joshuy Redmana i jego trio oraz CeU.

W internecie prezentowane będzie także studio festiwalowe. - Mamy 10 kamer; w biurze festiwalowym będzie montażownia. Każdego dnia o godzinie 15 zaprezentujemy premierową audycję. Znajdą się w niej skróty koncertów, wywiady z gwiazdami oraz sceny z festiwalowych kuluarów - powiedział Jerzy Batycki.

Festiwal otwiera się także na bielszczan; odbędą się koncerty jazzowe w popularnej galerii handlowej Sfera, która znajduje się w centrum miasta. Tam wystąpią uczniowie bielskiej Szkoły Muzycznej i studenci instytutu jazzu katowickiej Akademii Muzycznej.

Podczas dotychczasowych edycji Lotos Jazz Festival - Bielska Zadymka Jazzowa wystąpiło blisko 600. wykonawców z około 30 krajów. Wśród nich legendy jazzu: Wayne Shorter, Hank Jones, Charlie Haden, Yellowjackets, Joe Lovano, Dave Doulgas, Terence Blanchard, Kevin Mahogany, Roy Hargrove, David Murray, Danilo Perez, John Patitucci, Brian Blade. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.