PARTNER PORTALU
  • BGK

Bielsko-Biała: tradycyjne zabawki z Polski i Słowacji w Regionalnym Ośrodku Kultury

  • PAP/MN    28 czerwca 2016 - 11:17
Bielsko-Biała: tradycyjne zabawki z Polski i Słowacji w Regionalnym Ośrodku Kultury

Wystawa w Bielsku-Białej prezentuje w sumie ponad 400 zabawek (fot. wikipedia.org)

• Ręcznie wykonane drewniane koniki na kółkach i biegunach, gliniane słonie, filcowe żabki, a także samochody lub bryczki - tradycyjne zabawki z Polski i Słowacji można zobaczyć na wystawie w bielskim Regionalnym Ośrodku Kultury.
• Prace nadesłało 37 dorosłych twórców i 320 dzieci z obu krajów - w sumie ponad 400 zabawek.
• Ekspozycja jest pokłosiem międzynarodowego konkursu.
Jedenastą edycję konkursu zorganizowały wspólnie ośrodek w Bielsku-Białej i Orawskie Centrum Kultury w Dolnym Kubinie na Słowacji.

Prace nadesłało 37 dorosłych twórców i 320 dzieci z obu krajów - w sumie ponad 400 zabawek. "Konkursowe zabawki są bardzo różnorodne. Prezentują wiele sposobów podejścia do tematu. Ukazują, jak duże możliwości kreacji drzemią w każdym z nas, bez względu na wiek. Warto zatem postrzegać je nie w kategoriach konkurencji, lecz dzielenia się swoimi pomysłami, talentami i umiejętnościami" - uważa etnograf Barbara Rosiek.

Zabawki zostały wykonane z drewna, gliny, tkaniny, włóczki, filcu, tektury lub papieru. Obok prostych, które wykonali najmłodsi, są też tradycyjne wyroby rękodzieła. "Wiele spośród nich powstało podczas warsztatów prowadzonych przez twórców ludowych, artystów plastyków, instruktorów i nauczycieli w różnych placówkach, głównie w szkołach oraz ośrodkach kultury na terenie Polski i Słowacji" - poinformowała Rosiek.

Etnograf w katalogu wystawy podkreśliła, że twórcy, bazując na własnej kreatywności, czerpią często wzorce ze sprawdzonych form. "Zjawisko to znalazło odzwierciedlenie w zasadach konkursu, który objął zabawki tradycyjne oraz inspirowane tradycją" - napisała.

W kategorii zabawki tradycyjnej uhonorowano Włodzimierza Ciszka z Ostojowa (Świętokrzyskie), Annę i Rajmunda Kicmanów z Karczewa (Mazowieckie), Wiesławę i Mariana Łobozów z Pewli Wielkiej (Śląskie), a także Słowaków Ladislava Hedvigiego i Katarínę Kuchtakovą. Laury za zabawki inspirowane tradycją zebrali Lidia Broda i Lilianna Pleńkowska z Żywca (Śląskie), Zbigniew Skraba z Buczkowic (Śląskie), Paulina Reszuta z Bielska-Białej oraz Alena Pilnikova i Zuzanna Suranova ze Słowacji.

Jurorzy, którym przewodził plastyk prof. Michał Kliś, podkreślili, że konkurs podejmuje ważne dla regionu zadanie, jakim jest rozbudzenie szacunku dla tradycji i poszukiwanie nowych rozwiązań zmierzających do jej zachowania. Zasugerowali jednocześnie, by przed 12. edycją konkursu w Regionalnym Ośrodku Kultury otworzyć muzeum zabawki. "Służyłoby ono nie tylko przechowywaniu najlepszych prac konkursowych, ale nade wszystko edukowaniu kolejnych pokoleń twórców zabawek" - uważają jurorzy.

Ekspozycję w Regionalnym Ośrodku Kultury można oglądać do końca sierpnia

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.