PARTNER PORTALU
  • BGK

Bielsko-Biała. Wiosną stanie Pomnik Polaków, ofiar rzezi wołyńskiej

  • PAP/KDS    5 lutego 2018 - 14:33
Bielsko-Biała. Wiosną stanie Pomnik Polaków, ofiar rzezi wołyńskiej
Pomnik stanie na cmentarzu Wojska Polskiego. (fot.wojskapolskiego.um.bielsko.pl)

Radni miejscy z Bielska Białej jednogłośnie podjęli uchwałę w sprawie budowy w mieście pomnika upamiętniającego tragiczne wydarzenia na Wołyniu. 
Jak poinformował Tomasz Ficoń z bielskiego magistratu, pomnik ma być gotowy na początku marca. Poświęcony będzie Polakom zgładzonych przez ukraińskich nacjonalistów na Wołyniu oraz Ukraińcom, którzy narażając własne życie ratowali Polaków. Autorem projektu jest Jacek Grabowski, bielszczanin, który urodził się w 1943 r. w Stryju na Kresach. Pomnik, który stanie na cmentarzu Wojska Polskiego, powstaje z łupanego granitu. Bryła będzie miała kształt prostopadłościanu o wysokości ponad 2 m. W zagłębieniu w formie krzyża umieszczona zostanie figura Chrystusa, która wygląda jakby została zniszczona w pożarze.

Inskrypcja na monumencie będzie głosiła: "W hołdzie Polakom - ofiarom ludobójstwa na Wołyniu i w Galicji Wschodniej, zamordowanym przez OUN, UPA i inne formacje zbrojne ukraińskich nacjonalistów w latach 1943-1945 oraz Ukraińcom ratującym Polaków przed straszliwą śmiercią za cenę własnego życia".

Znajdą się też na nim słowa św. Jana Pawła II, które wypowiedział w 2001 r. we Lwowie: "Niech dzięki oczyszczeniu pamięci historycznej wszyscy będą gotowi stawiać wyżej to, co jednoczy, niż to, co dzieli, ażeby razem budować przyszłość".

Uchwałę o budowie monumentu jednogłośnie przyjęli bielscy radni podczas sesji w grudniu ub.r.

Ludobójstwo na Wołyniu i w południowo-wschodniej Małopolsce rozpoczęło się 11 lipca 1943 r. Tego dnia w ponad stu miejscowościach Ukraińcy zgładzili w bestialski sposób 30 do 60 tys. Polaków. Ogółem w latach 1939-47 na kresach zamordowano ponad 130 tys. obywateli Polski. Strona ukraińska ocenia swoje straty na 10-12 tys. ofiar, przy czym część ofiar zginęła z rąk UPA za pomoc udzielaną Polakom lub odmowę przyłączenia się do sprawców rzezi. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.