Bielsko oponowały lalki z całego świata

25. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Lalkarskiej zainaugurował w piątek spektakl bielskiego Teatru Banialuka "Czarnoksiężnik z krainy Oz". Do środy w Bielsku-Białej, w ramach prestiżowej dla środowiska lalkarskiego imprezy, widzowie zobaczą 30 przedstawień 28 teatrów.
Bielsko oponowały lalki z całego świata
Do Bielska-Białej przyjechały teatry lalek z 18 krajów, między innymi ze Stanów Zjednoczonych, Włoch, Austrii, Słowacji, Hiszpanii, Finlandii, Belgii, Portugalii, Izraela, Chin i Iranu. Polskę będzie reprezentowało 10 teatrów.

Dyrektor bielskiego Teatru Lalek Banialuka, który organizuje festiwal, Lucyna Kozień przypomniała, że festiwal ma charakter konkursu. W jego szranki staną teatry z 22 spektaklami. Zwycięski otrzyma statuetkę dłuta bielskiego artysty-rzeźbiarza Bronisława Krzysztofa oraz nagrodę pieniężną w wysokości 7 tysięcy złotych. Wyniki zostaną ogłoszone w środę wieczorem, podczas uroczystości zakończenia festiwalu.

Program tegorocznej, jubileuszowej edycji nawiązuje do tradycji bielskiej imprezy, która jest miejscem konfrontacji mistrzów lalkarstwa. Wystąpią teatry prezentujące tradycyjną sztukę lalkarską oraz innowacyjne; będą to m.in.: legendarny zespół Bread and Puppet, a także wybitni twórcy - Josef Krofta, Nevill Tranter, Frank Soehnle, Michael Vogel i Klaus Obermaier.

Międzynarodowemu Festiwalowi Sztuki Lalkarskiej towarzyszyły będą prezentacje plenerowe, koncerty, seminaria a także wystawy, wśród których najistotniejsza będzie prezentacja lalek i scenografii Aleksandra A. Łabińca. Był on artystą malarzem, reżyserem i scenografem, wykładowcą akademickim, przez 55 lat związanym z Banialuką. Był współtwórcą artystycznej formuły sceny jako teatru plastycznego i współautorem jej sukcesów w Polsce i za granicą. Zmarł w 2010 roku.

Festiwal odbywa się w Bielsku-Białej od 1966 roku. W pierwszej edycji pod nazwą Bielskie Randez-Vous, uczestniczyło osiem teatrów polskich i jeden czaski. Dotychczas w imprezie wystąpiło ponad 300 teatrów z blisko 50 krajów świata, w tym między innymi Japonii, Chin, Hong Kongu, Kuby, Togo, Australii, Argentyny, Brazylii, Kanady, Stanów Zjednoczonych, Mongolii, Izraela, Iranu, Nowej Zelandii, Indii, Indonezji, Wietnamu.
Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (2)ZOBACZ WSZYSTKIE

Lalki? Owszem, bardzo,bardzo !!!

Teodor, 2012-05-27 20:50:41 odpowiedz

miejmy nadzieje, ze nie tylko bielsko...

Lala, 2012-05-27 20:06:17 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE