Bieszczady. Blisko 20 tys. gości muzeum wypału węgla drzewnego

Blisko 20 tys. osób odwiedziło działające od maja w lasach nadleśnictwa Stuposiany w Bieszczadach Muzeum Plenerowe Wypału Węgla Drzewnego.
Bieszczady. Blisko 20 tys. gości muzeum wypału węgla drzewnego
20 tys. osób odwiedziło Muzeum Plenerowe Wypału Węgla Drzewnego w nadleśnictwie Stuposiany w Bieszczadach. Fot. Mat. prasowe

Przypomina ono o charakterystycznym dla regionu, a zanikającym już węglarstwie, które dziś wypiera węgiel z importu.

Placówka dokumentuje historię wypalania węgla drzewnego. Muzeum stanęło przy drodze ze Stuposian do Mucznego. W miejscu, gdzie przez wiele lat był punkt wypału węgla drzewnego. Odwiedzają je głównie turyści udający się do pokazowej zagrody żubrów w Mucznem.

W plenerowym muzeum obejrzeć można m.in. retorty, w których wypalano węgiel drzewny. Jest też barak węglarzy; w takich barakach mieszkali trudniący się wypałem. Przy każdym z eksponatów ustawiono tablicę edukacyjną z informacjami o dziejach wypału węgla drzewnego. Utwardzone ścieżki między poszczególnymi elementami ekspozycji pozwalają swobodnie poruszać się w tym otwartym muzeum. Do dyspozycji turystów ustawiono też ławostoły i kosze na śmieci.

Do początku XXI wieku w Bieszczadach działało ponad 50 baz wypału węgla drzewnego. Dymiło w nich przeszło 600 retort. Aktualnie zostało mniej niż 10 baz z niespełna 40 retortami.

Muzeum Plenerowe Wypału Węgla Drzewnego zorganizowało nadleśnictwo Stuposiany.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

Fajny pomysł. Uwielbiam Bieszczady i chodzenie po nich.Pozdrawiam wszystkich Zakupiono.

Darek, 2016-07-12 23:27:55 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE