PARTNER PORTALU
  • BGK

Bieszczady. Blisko 20 tys. gości muzeum wypału węgla drzewnego

  • PAP/JL    12 lipca 2016 - 09:28
Bieszczady. Blisko 20 tys. gości muzeum wypału węgla drzewnego

20 tys. osób odwiedziło Muzeum Plenerowe Wypału Węgla Drzewnego w nadleśnictwie Stuposiany w Bieszczadach. Fot. Mat. prasowe

Blisko 20 tys. osób odwiedziło działające od maja w lasach nadleśnictwa Stuposiany w Bieszczadach Muzeum Plenerowe Wypału Węgla Drzewnego.
Przypomina ono o charakterystycznym dla regionu, a zanikającym już węglarstwie, które dziś wypiera węgiel z importu.

Placówka dokumentuje historię wypalania węgla drzewnego. Muzeum stanęło przy drodze ze Stuposian do Mucznego. W miejscu, gdzie przez wiele lat był punkt wypału węgla drzewnego. Odwiedzają je głównie turyści udający się do pokazowej zagrody żubrów w Mucznem.

W plenerowym muzeum obejrzeć można m.in. retorty, w których wypalano węgiel drzewny. Jest też barak węglarzy; w takich barakach mieszkali trudniący się wypałem. Przy każdym z eksponatów ustawiono tablicę edukacyjną z informacjami o dziejach wypału węgla drzewnego. Utwardzone ścieżki między poszczególnymi elementami ekspozycji pozwalają swobodnie poruszać się w tym otwartym muzeum. Do dyspozycji turystów ustawiono też ławostoły i kosze na śmieci.

Do początku XXI wieku w Bieszczadach działało ponad 50 baz wypału węgla drzewnego. Dymiło w nich przeszło 600 retort. Aktualnie zostało mniej niż 10 baz z niespełna 40 retortami.

Muzeum Plenerowe Wypału Węgla Drzewnego zorganizowało nadleśnictwo Stuposiany.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • Darek, 2016-07-12 23:27:55

    Fajny pomysł. Uwielbiam Bieszczady i chodzenie po nich.Pozdrawiam wszystkich Zakupiono.