PARTNER PORTALU
  • BGK

Bieszczady: Niebezpiecznie w górach. II stopień zagrożenia lawinowego

  • PAP/AT    17 stycznia 2018 - 09:00
Bieszczady: Niebezpiecznie w górach. II stopień zagrożenia lawinowego
Idąc na wycieczkę w góry, trzeba zabezpieczyć się przed możliwym wychłodzeniem (fot.pixabay.com)

W nocy z wtorku (16 stycznia) na środę (17 stycznia) w Bieszczadach spadło do 5 cm świeżego śniegu. Powyżej górnej granicy lasu obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego.
"Zagrożenie lawinowe występuje przede wszystkim na północnych stokach. Dotyczy m.in. masywów połonin Caryńskiej i Wetlińskiej, Tarnicy, Małej i Wielkiej Rawki oraz Szerokiego Wierchu" - powiedział ratownik dyżurny bieszczadzkiej grupy GOPR Mikołaj Grzech.

Przypomniał, że w górnych partiach gór leży średnio do pół metra śniegu. Miejscami zaspy mogą jednak przekraczać półtora metra.

Z kolei w położonych niżej miejscowościach leży ok. 12 cm śniegu. Termometry pokazują od 1 w Cisnej do 3 stopni mrozu w Ustrzykach Górnych. "W bieszczadzkich dolinach jest bezwietrznie, choć pochmurnie. Widać w promieniu jednego kilometra" - dodał Grzech.

W ocenie GOPR, warunki turystyczne w Bieszczadach i Beskidzie Niskim są dobre.

"Wybierający się góry powinni pamiętać o odpowiednim stroju i obuwiu. Trzeba też zabrać ze sobą m.in. naładowany telefon komórkowy oraz ciepłe napoje. Idąc na górską wycieczkę, trzeba też zabezpieczyć się przed możliwym wychłodzeniem" - dodał ratownik dyżurny GOPR.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.